«Τούμπαρε» την Ανόρθωση και... ελπίζει ακόμα η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 5/4/2021 - 18:51

Ανατροπή και... νίκη ελπίδας!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης στην «Αρένα», για την 5η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Η ομάδα της Λάρνακας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, εντούτοις κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να μείνει «ζωντανή» για την υπόθεση Ευρώπης.

Η «Κυρία» ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 2ο λεπτό με τον Οκριασβίλι και που έδειχνε να έχει τον έλεγχο στο πρώτο μέρος.

Μετά την ανάπαυλα οι Λαρνακείς αντέδρασαν και έφεραν τούμπα το ματς, αρχικά με τον Τάντι (60') και έπειτα με τον Τρισκόφσκι (75').

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έμεινε στην 5η θέση με 47 βαθμούς πλέον και την επόμενη (6η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (11/4, 17:00) την ΑΕΛ στην «Αρένα».

Αντίθετα η Ανόρθωση παρέμεινε στην 4η θέση με 53 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (10/4, 19:30) φιλοξενείται στο Τσίρειο από τον Απόλλωνα.

Με το «καλησπέρα» του αγώνα και στο 2ο λεπτό η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Ο Καλτσάς από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Οκριασβίλι, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά με τη μια και άνοιξε το σκορ.

1

Στο 10' ο Μίχα δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Έξι λεπτά μετά ο Σπόλιαριτς σέντραρε στην περιοχή για τον Τρισκόφσκι, η κεφαλιά του οποίου έφυγε λίγο άουτ.

Στο 20ο λεπτό, ο Μακρής επιχείρησε το πλασέ εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Οκριασβίλι απείλησε εις διπλούν, αρχικά με σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια και στην επόμενη φάση με σουτ από κοντά και τον Μολ να αποκρούει δύσκολα.

Στο 38' ο Κορέια από αριστερά έκανε τη σέντρα για την περιοχή, με τον Καλτσά να πιάνει την κεφαλιά και τον Μολ να μαζεύει σταθερά.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Καλτσάς έπιασε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή και ο Μολ απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην 47' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Μίχα να σεντράρει για τον Κβιλιτάια, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και απέκρουσε ο Μολ.

Στο 60ο λεπτό και έπειτα από τριπλή προσπάθεια η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Τρισκόφσκι αρχικά έκανε το σουτ με τον Λόρια να αποκρούει, με δεύτερη προσπάθεια ο Φλοριάν σούταρε και ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε εκ νέου και τελικά ο Τάντι έφερε το ματς στα ίσα.

1

Πέντε λεπτά μετά ο Αρτυματάς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Στο 74' ο Σούτερντεν από αριστερά σέντραρε στην περιοχή για τον Τρισκόφσκι, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει και να φέρει τούμπα το ματς. Ο Νάντο με ατομική προσπάθεια μπήκε περιοχή και γύρισε στην περιοχή για τον Τρισκόφσκι, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Ταντί, Αντωνιάδης, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46′ Φερνάντεθ), Σπιρόφσκι (46′ Τολεμές), Χέιτλι, Σπόλιαριτς (67′ Χάουγκεν), Ακοράν (67′ Γκαρσία), Μακρής, Τρισκόφσκι (86′ Μοϊσόφ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης, Κορρέα, Κορέια, Νταουσβίλι (85′ Μανιάς), Μαργκάσα (68′ Πηλέας), Μίχα (68′ Μίχα), Καλτσάς, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από τα αποδυτήρια. Καταφέραμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες, ήταν σημαντική νίκη. Τελείωσε ο πρώτος γύρος των πλέι οφ, μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερα, όμως βλέπουμε τη συνέχεια με την ΑΕΛ. Θα προσπαθήσουμε να παλεύουμε τα παιχνίδια μέχρι τέλους, να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και θα δούμε που θα μας βγάλει αυτή η προσπάθεια στο τέλος. Σίγουρα και ο κόσμος ήθελε μια νίκη σε ντέρμπι και τους την αφιερώνουμε».

Για την αλλαγή εικόνας στα τελευταία δύο παιχνίδια: «Τη φετινή σεζόν έγινα πάρα πολλά. Οι παίκτες άλλαξαν τρεις προπονητές. Για να πετύχουμε τη νέα χρόνιά πρέπει να ενωθούν όλα τα κομμάτια του παζλ. Διοίκηση, Τεχνικός Διευθυντής, προπονητής, παίκτες και κόσμος για να μπορέσει η ομάδα να φτάσει στα επίπεδα των προηγούμενων χρόνων».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Χάσαμε ακόμα ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να καθαρίσουμε από το πρώτο ημίχρονο. Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα που έχουμε όλο αυτό το διάστημα. Μπορώ να πω ότι πήραμε πολύ λιγότερα από αυτά που αξίζουμε και κάποιοι άλλοι περισσότερα από ό,τι άξιζαν. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έχουμε δύο παιχνίδια στο κύπελλο. Όλη η προσοχή είναι σε αυτά τα ματς, αλλά δεν σημαίνει πως θα παρατήσουμε τα άλλα παιχνίδια και δείξαμε σήμερα ότι πήραμε λιγότερα από όσα αξίζουμε».

Για το εάν είναι και θέμα τύχης: «Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα της χρονιάς. Όταν δεν έχεις καθαρό μυαλό και σκέφτεσαι άλλα πράγματα. Λυπάμαι όμως για τους παίκτες. Είναι αυτό που είπα από πριν. Ελπίζουμε να έχουμε την τύχη μαζί μας σε αυτά τα δύο παιχνίδια (σ.σ.: με τον ΑΠΟΕΛ). Στο ποδόσφαιρο χρειάζεται την τύχη. Πιστεύω πως σε όλα τα παιχνίδια που παίξαμε ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Είχαμε και απουσίες, τι να πω; Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε διαφορές και πιστεύω ότι στα παιχνίδια του κυπέλλου θα είμαστε διαφορετικά. Χωρίς να σημαίνει, επαναλαμβάνω, ότι θα παρατήσουμε τα άλλα παιχνίδια. Μπορεί να φταίει η ποιότητα όταν έχουμε καθαρές ευκαιρίες. Είχαμε και άλλες ευκαιρίες να για γκολ και οι άλλοι έβαλαν δύο γκολ και τρεις».

Ακολούθως ρωτήθηκε αν εννοούσε κάτι συγκεκριμένο όταν μιλούσε για έλλειψη καθαρού μυαλού, απάντησε: «Εντάξει πρέπει να σας τα μασώ να τα καταπίνετε; Πρέπει και να ψάξετε κι εσείς».

Ανδρέας Μακρής (ΑΕΚ): «Ένα ντέρμπι στη Λάρνακα, όντως έχει καιρό να νικήσουμε σε ντέρμπι και το χρειαζόμασταν. Ήμασταν καλοί και άλλες φορές και δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Σήμερα τα καταφέραμε. Βάλαμε ψυχή και πάθος, γυρίσαμε το παιχνίδι ενώ δεχτήκαμε γκολ στο πρώτο λεπτό. Εμείς πιστεύουμε και θα πάμε μέχρι το τέλος για να δούμε τι θα καταφέρουμε. Το ψάχναμε πολύ καιρό βρεθήκαμε πολλές φορές κοντά σε μια νίκη σε ντέρμπι. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε ντέρμπι με ανατροπή, έχουμε πολλά παιχνίδια και θα δούμε πού μπορούμε να φτάσουμε. Ελπίζουμε, απέμειναν 15 βαθμοί. Θα παίζουμε για την ιστορία και τους οπαδούς της ΑΕΚ και θα προσπαθήσουμε να τους κάνουμε περήφανους».

Για τη μη κλήση του στην Εθνική: «Ελπίζω να παίζω πρώτα στην ομάδα μου, είναι ο δρόμος για την Εθνική και εξαρτάται από μένα. Αν συνεχίσω έτσι πιστεύω θα τα καταφέρω».