ΑΕΛ-Ανόρθωση: Ο απόηχος από το «Άλφαμεγα Stadium» (BINTEO)

Κυριακή, 1/10/2023 - 21:42

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ, για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έφυγε με το... διπλό από το «Άλφαμεγα Stadium».

Όπως ήταν λογικό, μετά από έναν τόσο επεισοδιακό αγώνα, οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης έχουν το δικό τους ενδιαφέρον.

Ο Χρίστος Χαραλάμπους στάθηκε στην μεγάλη ατυχία της ομάδας του, όμως συνεχάρη τους ποδοσφαιριστές του για την υπερπροσπάθεια στο δεύτερο μέρος.

Ο βοηθός του Νταβίντ Γκαγιέγο, Όσκαρ Σουάρεθ, που ήταν σήμερα στον πάγκο λόγω τιμωρίας του πρώτου, εμφανίστηκε ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και τόνισε πως η ομάδα θα δουλέψει ακόμη περισσότερα.

Αναλυτικά όσα ειπώθηκαν:

Χρίστος Χαραλάμπους (ΑΕΛ): «Στο πρώτο ημίχρονο ήταν λες και συνωμότησε το σύμπαν εναντίον μας. Είχαμε τις δύο αναγκαστικές αλλαγές, δύο σημαντικών ποδοσφαιριστών. Είχαμε τα δύο γκολ σε σύντομο χρονικό διάστημα, την κόκκινη που όπως μου έχουν πει έπρεπε να ήταν κόκκινη και για την Ανόρθωση. Και το πέναλτι που πρέπει να ξαναδούμε. Φυσικά για αυτά δεν ευθύνεται η Ανόρθωση και συγχαρητήρια για τη νίκη της. Για τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 97' θέλω να πω μπράβο στους παίκτες μου. Κατέθεσαν την ψυχή τους οι παίκτες μου. Θα χτίσουμε πάνω σε αυτό. Ήταν δύσκολο με 10 παίκτες. Αν έμπαινε το γκολ του Μεντόγεβιτς ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα».

Όσκαρ Σουάρεθ (Ανόρθωση): «Είμαστε περήφανοι με τον τρόπο που κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο. Την ίδια ώρα όμως είδα πράματα που χρειάζονται δουλειά όπως για παράδειγμα τον τρόπο διαχείρισης. Είδαμε τον αντίπαλο να είναι με δέκα να παλεύει για την ισοφάριση. Παρότι είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε έχουμε διάθεση για να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο».