«Σοκ» στο φινάλε και... όλα ανοικτά για την ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 5/8/2021 - 22:12

Κρίμα κι άδικο...

Η ΑΕΛ εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Καραμπάχ στο «ΑΕΚ Αρένα», για το πρώτο μεταξύ ματς στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

Η ομάδα της Λεμεσού κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, από το εύστοχο πέναλτι του Τσέποβιτς (68'), ωστόσο o Ζουμπίρ σκόραρε στον τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, γλυτώνοντας την ομάδα του.

Άτυχοι οι «λέοντες» που ήταν καλύτεροι από τους Αζέρους και άξιζαν τη νίκη, «πληρώνοντας» ουσιαστικά την μοναδική τους αδράνεια στο παιχνίδι, αφού στο γκολ υπήρξε κενό στην άμυνα.

Πλέον, όλα είναι ανοικτά ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης Πέμπτης (12/8, 19:00) στο Αζερμπαϊτζάν, ενώ θυμίζουμε ότι δεν ισχύει πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Αν καταφέρει να προκριθεί στα play-off θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αμπερντίν (Σκωτίας) - Μπρεϊνταμπλίκ (Ισλανδίας), με τους Σκωτσέζους να παίρνουν την εκτός έδρας νίκη με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι.

Με «ευτράπελα» ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, καθώς υπήρξε 17λεπτη διακοπή, λόγω έντασης στον πάγκο της Καραμπάχ με μερίδα οπαδών της ΑΕΛ.

Στο 7ο λεπτό η ΑΕΛ σκόραρε με τον Τσέποβιτς, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Χουσεΐνοφ «κατέβασε» τον Τσέποβιτε και τον έριξε στο έδαφος, με τον διαιτητή όμως να αρνείται το πέναλτι.

Στο 35ο λεπτό, ο Ρομέρο δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

0

Στο 46' η Καραμπάχ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ζουμπίρ να βγαίνει μόνος απέναντι στον Βοζίνια και τον Τεϊσέιρα να σώζει με προβολή.

Ένα τέταρτο αργότερα, η ΑΕΛ «απάντησε» με τον Τόρες να σημαδεύει το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 67ο λεπτό, η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι, με τον Πελέ να «τσιμπάει» τη μπάλα και τον Μογκομενταλίεφ να τον ανατρέπει.

Στην εκτέλεση ήταν ο Τσέποβιτς, ο οποίος με πλασέ στην αριστερή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 84' ο Πελέ βρήκε ταχύτατα μπροστά και έδωσε έξω στην περιοχή για τον Μάζουρεκ, το πλασέ του οποίου έφυγε λίγο έξω.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζουμπίρ έκανε το πλασέ με εξουδετερομένο τον Βοζίνια και ο Μεντόγεβιτς απέκρουσε με το πόδι πάνω στη γραμμή.

Στο 90+3' όμως, ο Ζουμπίρ και πάλι βγήκε μόνος απέναντι στον Βοζίνια και πλάσαρε ιδανικά για το τελικό 1-1.

0

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Ριέρα (75′ Μάζουρεκ), Ζντραφσκόφσκι, Τόρες, Έουλερ (58′ Πελέ), Τσέποβιτς

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μογκομενταλίεφ, Χουσεϊνοφ, Μεντβέντεφ, Μεντίνα, Μπαϊράμοφ, Γκαραγίεφ, Αντράντε, Ρομέρο, Οζόμπιτς (73′ Καντί), Ζουμπίρ, Σεϊντάεφ

Το... τρίτο ημίχρονο

Ντούσαν Κέρκεζ

«Για μένα δεν τελείωσε τίποτε. Θα πάμε να διεκδικήσουμε τη πρόκριση στο Αζερμπαϊτζάν. Δεν μπορείς να παίζεις καλά και στα 90 λεπτά, μην ξεχνάμε με ποιον αντίπαλο παίξαμε, έναν αντίπαλο που έχει πολλές συμμετοχές σε ομίλους. Παίξαμε στα ίσα την Καραμπάχ. Δεν είχε πολλές ευκαιρίες ο αγώνας, αν ήμασταν πιο προσεχτικοί μπορούσαμε να σκοράρουμε και δεύτερο γκολ. Θα τα δώσουμε όλα για την πρόκριση. Έχουμε τσιανς να περάσουμε. Mαθαίνουμε από αυτά, αντιμετωπίζαμε μια έμπειρη ομάδα. Ήξερα πως όποιο και να ήταν το αποτέλεσμα, η πρόκριση θα παιχτεί στη ρεβάνς. Μπορούμε να προκριθούμε. Δεν είναι καλό σίγουρα που δεχτήκαμε γκολ στο τέλος. Ευχαριστώ τον κόσμο αλλά εγώ περιμένω περισσότερους. Ξέρω τον κόσμο της ΑΕΛ. Περιμένω περισσότερους».

Στεφάν Τσέποβιτς

Για τον αγώνα: «Νομίζω δεν αξίζαμε την ισοπαλία. Παίξαμε καλά και εντάξει το 1-1 στα τελευταία λεπτά μπορεί να συμβεί. Το τέρμα αυτό πρέπει να μας κάνει πιο δυνατούς για τον αγώνα στο Μπακού».

Για τις ευκαιρίες: «Απ’ την αρχή παίξαμε καλύτερα και στις αρχές τους δευτέρου ημιχρόνου ανεβάσαμε στροφές. Μπορεί να συμβεί αυτό με το τέρμα στο φινάλε».

Για τη ρεβάνς: «Πιστεύουμε στην πρόκριση και θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να περάσουμε».

Τι πρέπει να προσέξει η ομάδα: «Πρέπει να προσέξουμε και να μάθουμε απ’ το τέρμα. Πρέπει να παίξουμε ακόμη καλύτερα και να πιστέψουμε στην πρόκριση».

Για το τέρμα του: «Είναι πολύ καλό σαν επιθετικός. Όμως παίζουμε ως ομάδα και σκόραρα ένεκα της συλλογικής προσπάθεια».