«Πάτησε» τη Νέα Σαλαμίνα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/3/2021 - 18:55

Προβάδισμα πρόκρισης με... Μαεστρικό τρόπο!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του κυπέλλου, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα της Λεμεσού παρά το γεγονός ότι τα βρήκε «σκούρα», κυρίως στο πρώτο μέρος, ανέβασε στροφές και πήρε τη νίκη με ένα γερό προβάδισμα ενόψει ρεβάνς.

Σε ένα παιχνίδι με τέσσερα δοκάρια, δύο για κάθε ομάδα, οι «λέοντες» έδειξαν στο τέλος ανωτερότητα και κατάφεραν να πάρουν άλλη μια εντός έδρας νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και το χαμένο πέναλτι του Ντανίλο, έχοντας πλέον ένα πολύ δύσκολο έργο στον επαναληπτικό.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ράιαν Μαέ, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα (74', 82') και έδωσε στην ομάδα του τον πρώτο λόγο για πρόκριση.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (17/3, 18:00) στο «Αμμόχωστος».

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΛ την ερχόμενη Δευτέρα (8/3, 19:00) στο ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα ως τυπικά φιλοξενούμενη.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται τυπικά την ερχόμενη Κυριακή (7/3, 16:00) από τον Ερμή στο «Αμμόχωστος».

Η πρώτη τελική του ματς ήρθε από πλευράς Νέας Σαλαμίνας στο 9', με τον Ντανίλο από καλή θέση στην περιοχή να κάνει το σουτ και τον Βοζίνια να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, μετά το μαρκάρισμα του Ψισιέ στον Ντανίλο, το οποίο επικυρώθηκε με τη χρήση του VAR.

Στην εκτέλεση ήταν ο ίδιος, τρία λεπτά μετά, ωστόσο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρια και σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία.

0

Στο 33' η Νέα Σαλαμίνα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντανίλο να βγαίνει τετ α τετ με τον Βοζίνια και να πλασάρει, με τον Ψισιέ να προλαβαίνει και διώχνοντας η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Ντανίλο με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 38ο λεπτό ο Νικολάου εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή, εκεί όπου ο Μουστιβάρ έπιασε την κεφαλιά και ο Βοζίνια με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

Ένα λεπτό μετά, ο Μπάμπιτς έπιασε ένα καλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 43' η ΑΕΛ σκόραρε με τον Τόρες, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 52' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Πική να κάνει το πλασέ από πλάγια θέση στην περιοχή και τον Βοζίνια να αποκρούει.

Εφτά λεπτά μετά η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κονφέ να δίνει για τον Ντουβεντρού που κατέβασε και έκανε το πλασέ, το οποίο όμως δεν είχε δύναμη και απομάκρυνε προ της γραμμής ο Κέρκεζ.

Στο 60ο λεπτό η ΑΕΛ «απάντησε» στις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Ριέρα από δεξιά να σεντράρει στην περιοχή, εκεί όπου ο Αβντιγιάι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά, ο Ριέρα έπιασε ένα πολύ καλό σουτ στην κίνηση, με τον Βεσελόφσκι να πέφτει και να αποκρούει σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Κέρκεζ πήδηψε και έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 73' η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντανίλο από αριστερά έκανε την σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 82ο λεπτό και πάλι με τον Μαέ. Ο Βέλγος έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα, μετά από πάσα του Ντανίλο, πέρασε τον Βεσελόφσκι και σκόραρε ξανά για το 2-0.

2

Στο 85' ο Ντανίλο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ στην κίνηση, με τον Βεσελόφσκι να αποκρούει.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Τσουκαλάς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα έφυγε έξω.

9

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Κέρκεζ, Ψισιέ, Χ. Κυριάκου, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (46′ Ριέρα), Αβντιγιάι (76′ Α.Αβραάμ), Τόρες (46′ Γεωργίου), Ντανίλο (87′ Πάντιτς), Μπάμπιτς (68′ Μαέ).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισόκο, Χριστοφόρου, Νικολάου (76′ Τσουκαλάς), Μουστιβάρ, Κονφέ, Ανδρέου, Πική (76′ Σιαθάς), Ντουβεντρού, Ντανίλο (86′ Βάγκνερ).

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, θέλαμε να κρατήσουμε το μηδέν πίσω και είναι καλό το αποτέλεσμα για εμάς. Ξέρουμε ότι δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ήμασταν. Ξέρουμε πως δεν τελείωσε τίποτα. Σε δεκαπέντε μέρες είναι ο επαναληπτικός για να πάμε στον ημιτελικό. Ξέρω και εγώ και οι παίκτες μου τι δεν πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Θα τους δώσω όμως συγχαρητήρια για το δεύτερο ημίχρονο».

Σάββας Δαμιανού (Νέα Σαλαμίνα): «Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε την ΑΕΛ, η οποία στο Τσίρειο δύσκολα έχασε βαθμούς. Θεωρώ ότι με βάση τη συνολική εικόνα της ομάδας, νιώθουμε αδικημένοι. Όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Όταν δεν κάνεις τις ευκαιρίες σου γκολ θα το πληρώσεις. Δεν μπορώ να έχω παράπονα από την προσπάθεια των παιδιών. Έκαναν ότι ζητήσαμε να κάνουν. Το παιχνίδι τελείωσε, σηκώνουμε κεφάλι. Έχουμε μπροστά μας ένα παιχνίδι στο οποίο πρέπει να πάμε με όλες τις δυνάμεις μας, για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Η ΑΕΛ παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα. Όμως σε 15 μέρες θα δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις, για να προσπαθήσουμε να ανατρέψουμε τα δεδομένα».

Ράιαν Μαέ (ΑΕΛ): «Ο στόχος ήταν να κρατήσουμε το μηδέν πίσω. Σκοράραμε δυο γκολ και είναι καλό, αλλά δεν έχει τελειώσει η πρόκριση. Συγκεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα».

Για τα δύο γκολ του από τον πάγκο: «Δεν το έχω ξανακάνει. Είμαι χαρούμενος που βοήθησα την ομάδα. Ήταν σημαντικό να κρατήσουμε το μηδέν και να σκοράρουμε, για να πάμε με αυτοπεποίθηση στον επαναληπτικό».

Για την πολύ καλή σεζόν που κάνει: «Νιώθω καλά. Είναι πιο εύκολο όταν μια ομάδα παίζει καλά και παίρνει αποτελέσματα. Με βοήθησε πολύ η ομάδα να έχω αυτούς τους αριθμούς».

Για τα τέσσερα γκολ στα τελευταία δυο ματς και αν θα σκοράρει και την Δευτέρα: «Ποτέ δεν ξέρουμε, εγώ θέλω να κερδίσουμε αυτό είναι το πιο σημαντικό».