«Καθάρισε» τον Ολυμπιακό και μείωσε στο -1 από την κορυφή η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 6/4/2021 - 21:24

Νίκησε και... μείωσε!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο, για την 5η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας το ζητούμενο.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν σοβαρή και κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με το οποίο ανέβηκε ξανά στην 2η θέση και μείωσε στον πόντο από την κορυφή.

Πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το σκορ, οι «λέοντες» έκαναν τη δουλειά με μεστή εμφάνιση και πήραν άλλη μια εντός έδρας νίκη.

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αρχικά με Ντανίλο (42') και έπειτα με Μαέ (53') οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» το τρίποντο.

Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι «μαυροπράσινοι», ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι και έφυγαν με άδεια χέρια από τη Λεμεσό.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανέβηκε στην 2η θέση με 65 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (11/4, 17:00) από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Από την άλλη ο Ολυμπιακός έμεινε στην 6η θέση με 37 πόντους και την ερχόμενη Κυριακή (11/4, 19:30) φιλοξενείται από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς, με τον Μιχαήλ να αποκρούει το πλασέ του Ριέρα σε τετ α τετ.

Τρία λεπτά μετά, ο Τόρες γύρισε στην περιοχή για τον Μαέ, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Στο 15ο λεπτό, ο Ντανίλο από αριστέρα σέντρα στην περιοχή για τον Μαέ, με τον ίδιο να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει λίγο άουτ τη μπάλα.

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού ήρθε στο 27', με τον Κοστόφ να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Βοζίνια να αποκρούει.

Στο 40' ο Τόρες σέντραρε από δεξιά στην περιοχή, ο Ντανίλο έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τόρες από δεξιά έκανε το σουτ και ο Μιχαήλ έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Ντανίλο που με σουτ στην αριστερή γωνία την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 48' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Αβραάμ να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ο Γκουστάβο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 68ο η ΑΕΛ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Έουλερ βρήκε τον Μαέ που βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0.

2

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γκουστάβο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάλι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Κυριάκου σέντραρε από αριστερά και η κεφαλιά του Ευτυχίδη πέρασε λίγο έξω.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Πάντιτς, Πσισιέ (59′ Έουλερ), Σάντος, Τόρες, Ζντραφκόφσκι, Ντανίλο (72′ Αντάμοβιτς), Αβραάμ (59′ Γεωργίου), Ριέρα (77′ Παπαφώτης), Μαέ (72′ Μπάμπιτς).

Ολυμπιακός (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σ. Ανδρέου, Σωτηρίου (74′ Ευτυχίδης), Κωνσταντινίδης (74′ Γαρουφαλιάς), Σαρφό (82′ Χαραλάμπους), Κυριάκου, Γκουστάβο, Χάνι (82′ Ανδρέου), Νανίσιο, Κοστόφ (60′ Σάλι).

0

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες για τη σημαντική νίκη. Σίγουρα ήταν πολύ σημαντικό να κερδίσουμε. Ήταν σημαντικοί οι τρεις βαθμοί παρά το να παίξουμε καλά. Το πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί, μπήκαμε δυνατά και χάσαμε ευκαιρίες. Πάντα σε αυτά τα παιχνίδια εάν δεν σκοράρεις νωρίς είναι δύσκολο. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν το ίδιο. Γενικά έχει κάποια πράγματα που πρέπει να δουλέψουμε, αλλά είμαι ευχαριστημένος με τους τρεις βαθμούς. Στη διακοπή λόγω εθνικών σπάει ο ρυθμός και σήμερα δεν είχαμε ρυθμό. Θα είναι διαφορετικά τα παιχνίδια στο κύπελλο. Βλέπω ότι ο Ολυμπιακός βλέπει περισσότερο το κύπελλο παρά το πρωτάθλημα. Έχουμε έξι παιχνίδια τις επόμενες 25-30 μέρες και είμαστε έτοιμοι. Ξέρω πολύ καλά τον Τσεντομίρ Γιανέφσκι, ξέρουν τι κάνουν στο γήπεδο και σίγουρα θα έχουμε δυνατά παιχνίδια μέχρι το τέλος».

Για τον τραυματισμό του Πσισιέ και την παρουσία κόσμου έξω από το γήπεδο στο τέλος του αγώνα: «Δέχθηκε κτύπημα και ένιωσε πόνο. Δεν νομίζω να είναι σοβαρό, αλλά δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Ο κόσμος είναι ενθουσιασμένος. Ήρθαν εδώ γιατί δεν μπορούν να είναι στον αγώνα. Ξέρω ακριβώς πως νιώθει ο κόσμος, περήφανος, και εμείς θέλουμε να κάνουμε κάτι στο τέλος στον Εναέριο».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Θέλω να συγχαρώ την ΑΕΛ για τη νίκη της και τον Ντούσαν Κέρκεζ που κάνει πολύ καλή δουλειά τα τελευταία χρόνια. Δεν θα ψάξω για δικαιολογίες, χάσαμε το παιχνίδι, όμως ήταν δύσκολο για εμάς γιατί είχαμε τους τραυματισμούς. Παίζαμε με μια καλή ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα. Ξέραμε ότι είναι επικίνδυνοι από τη δεξιά πλευρά, αλλά δυστυχώς δεχθήκαμε τέρμα από την αντίθετη. Δεν μας δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Δεχθήκαμε το γκολ σε άσχημο χρονικό σημείο και ήταν δύσκολο. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Νομίζω δεν είχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες πριν το δεύτερο τέρμα. Δεν ξέρω αν το φάουλ του Βοζίνια στον Σάλι ήταν για κίτρινη κάρτα ή κάτι περισσότερο και δεν είναι δική μου δουλειά, αλλά μετά το φάουλ δεχθήκαμε το τέρμα από αντεπίθεση. Κάτι τέτοιο πάθαμε και με τον Εθνικό στο κύπελλο. Εμείς χαρίσαμε το τέρμα και σήμερα, δεν βρίσκαμε τις λύσεις στην άμυνα. Δεν θέλω να πω πως η ΑΕΛ δεν άξιζε να κερδίσει, αλλά χάσαμε από δικά μας λάθη. Θα τα αναλύσουμε, θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε και θα τα πούμε με την ΑΕΛ άλλες τρεις φορές φέτος».

Βασίλης Παπαφώτης (ΑΕΛ): «Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και είμαστε εκεί. Μένουμε συγκεντρωμένοι και βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Είμαστε εκεί και θα το παλέψουμε για να δικαιωθούμε στο τέλος».

Για την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση: «Ήταν μια ιδιαίτερη στιγμή για μένα γιατί επανήλθα μετά από δυο μήνες και 20 μέρες. Είμαι εδώ και θέλω να βοηθώ την ομάδα όσο μπορώ. Καθημερινά δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό με σκοπό να υλοποιήσουμε τους στόχους μας».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «O Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα και φάνηκε. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και εκείνο το γκολ που πετύχαμε στο 42’ ήταν καθοριστικό. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε δύο καλές ευκαιρίες για να αλλάξει τα παιχνίδι. Δεν έχουμε κανένα παράπονο, οι ποδοσφαιριστές μας ήταν πάρα πολύ καλοί και είναι σημαντικό που πήραμε τους τρεις βαθμούς και προχωράμε».

Για τη μείωση της διαφοράς από την κορυφή στον ένα βαθμό: «Ασφαλώς είναι καλύτερα τα πράγματα που είμαστε στο -1. Όλες οι ομάδες είναι πολύ καλές, το παλεύουν και θα δώσουμε τη μάχη μας έως το τέλος. Είμαστε αποφασισμένοι να δώσουμε τα πάντα για να κάνουμε χαρούμενο τον κόσμο μας και τον ίδιο μας τον εαυτό, διότι είναι μεγάλοι οι κόποι μας από το Καλοκαίρι».