«Αέρας» στα προημιτελικά του Indian Wells η Σάκκαρη

Δευτέρα, 14/3/2022 - 21:21

Περισσότερο εύκολα απ’ ότι και η ίδια ενδεχομένως να ήθελε, η Μαρία Σάκκαρη… τέλειωσε την Πέτρα Κβίτοβα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Indian Wells.

Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν σαρωτική απέναντι στην Τσέχα αντίπαλό της παίρνοντας τη νίκη 2-0 σετ σε ένα παιχνίδι που «κράτησε» λίγο περισσότερο από μια ώρα, και συγκεκριμένα μία ώρα και πέντε λεπτά, σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά.

Η Σακκάρη πήρε το πρώτο σετ με 6-3 σε περίπου 40 λεπτά, και κατάφερε να τελειώσει το ματς παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-0 μέσα σε μόλις 25 λεπτά.

Με τη νίκη αυτή η Σάκκαρη πήρε «κεφάλι» στις μεταξύ τους κόντρες με την Τσέχα με 4-3, ενώ με τη σημερινή της επικράτηση κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον 4ο γύρο του τουρνουά για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Εκεί θα τεθεί αντιμέτωπη με την νικήτρια του αγώνα της Ελίζ Μέρτενς με την Ντάρι Γκαβρίλοβα Σαβίγ.