«Αεράτο» πέρασμα από το Σαν Μαρίνο για την Εθνική μας ομάδα

Δευτέρα, 9/9/2019 - 23:35

Με το ευρύ 4-0 πέρασε από το Σαν Μαρίνο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για την έκτη αγωνιστική των προκριματικών του.

Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά για την ομάδα μας που σκοράρει 4 γκολ σε εκτός έδρας αναμέτρηση. Η πρώτη ήταν στην Πορτογαλία ιστορικό 4-4 για τα προκριματικά του EURO 2012.

Τα γκολ για την Εθνική μας ομάδα σκόραρα οι Κούσουλος (2’, 73’), Παπουλής (38’) και Αρτυματάς (75’).

Επόμενες υποχρεώσεις για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στις 10 Οκτωβρίου απέναντι στο Καζακστάν εκτός έδρας και 13 του ίδιου μήνα κόντρα στην Ρωσία εντός έδρας.
d

Γκολ με το… καλημέρα για την Εθνική μας με τον Ιωάννη Κούσουλο στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος της άμυνας του Σαν Μαρίνο ο άσος της Ομόνοιας δε δυσκολεύτηκε να «σπρώξει» την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.

Ο Παπουλής κέρδισε φάουλ περίπου δέκα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Λαΐφης ανάλαβε την εκτέλεση, η μπάλα όμως πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνικά μας στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πιέρος έκανε το πλασέ, εκπληκτική απόκρουση από τον Μπενεντετίνι.

Καταπληκτική μπαλιά του Κωστή, κάθετα στον Πιέρο Σωτηρίου στο 22ο λεπτό, ο οποίος κατέβασε άψογα την μπάλα, πλασάροντας, με τον τερματοφύλακα του Σαν Μαρίνο να αποκρούει.

Ατομική ενέργεια από τον Πίττα με όμορφη πάσα βρήκε τον Κωστή στο ύψος της περιοχής που έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε ξανά στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διπλασίασε τα τέρματα του με τον Φώτη Παπουλή ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την Εθνική μας στο δεύτερο μέρος. Πλασέ του Πίττα στο 57ο λεπτό, απόκρουσε ο Μπενεντενίνι και έδιωξε τον κίνδυνο για το Σαν Μαρίνο.

Στο 73ο λεπτό ήρθε το 3-0 για την ομάδα μας μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Γεωργίου, η μπάλα στο δοκάρι και σε κενή εστία ο Κούσουλος διπλασίασε τα τέρματα του.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 4-0 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τον Κωστάκη Αρτυματά ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 77ο λεπτό σωτήρια απόκρουση από τον τερματοφύλακα του Σαν Μαρίνο στην κεφαλιά του Πιέρου.

Η ενδεκάδα της ομάδας μας: Παναγή, Λαϊφης, Χάμπος, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κωστή, Σπόλιαριτς (Ιωάννου 61'), Ιωάννου, Πίττας (Κάστανος 74'), Παπουλής (Γεωργίου 46'), Πιέρος.