«Αφεντικό» της πόλης η ΑΕΛ που... πάτησε ξανά τον Απόλλωνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Στη Λεμεσό κάνει... κουμάντο!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα, για την 25η αγωνιστική, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της πόλης.

Οι «λέοντες» είχαν εξαιρετική παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να νικήσουν ξανά τον συμπολίτη, δείχνοντας ότι είναι το «αφεντικό».

Κάκιστη η εικόνα των «γαλάζιων» που το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Ντιγκινί και έτσι ηττήθηκαν ξανά σε Λεμεσιανό ντέρμπι.

Το σύνολο του Ντούσαν Κέρκεζ άνοιξε το σκορ με τον Γεωργίου στο 36ο λεπτό και ο Τόρες στο 75' «σφράγισε» ένα σπουδαίο τρίποντο, με το οποίο έφτασε τις 12 νίκες σε 13 ματς στο Τσίρειο.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ ανέβηκε στην 2η θέση, με 52 βαθμούς και την επόμενη (26η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (21/2, 16:00) από τον Εθνικό στο Δασάκι.

Αντίθετα ο Απόλλωνας με την ήττα έπεσε στην 3η θέση, μένοντας στους 51 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (21/2, 18:30) υποδέχεται την Ένωση στο Τσίρειο.

Τα στιγμιότυπα του ντέρμπι

Στο 1' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Πέδρο εκτός περιοχής να δοκίμαζει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με τον Γιούστε να κάνει το λάθος στην άμυνα και τον Γεωργίου να βγαίνει τετ α τετ απέναντι στον Δημητρίου, ο οποίος έκλεισε σωστά και απέκρουσε το πλασέ του.

Ο Απόλλωνας είχε καλή προϋπόθεση ευκαιρίας στο 22ο λεπτό, όταν ο Γιαννιώτας με ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το γύρισμα από δεξιά, δεν ήταν κανείς όμως στην περιοχή.

Στο 36' η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Δημητρίου έκανε λάθος γέμισμα, ο Τόρες έκλεψε και έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει και τον Γεωργίου από κοντά να σκοράρει για το 1-0.

1

Δύο λεπτά μετά ο Μάρκοβιτς επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, στο 66', η ΑΕΛ σκόραρε με τον Μαέ, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και με τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 70' ο Ψύχας έπιασε ένα μακρινό σουτ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα τελικά η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ντανίλο από αριστερά πέρασε ωραία τον Πέδρο, γύρισε στην περιοχή για τον Τόρες, ο οποίος ευνοούμενος και από την κόντρα του Ρομπέρζ, πλάσαρε στην κενή εστία για το 2-0.

2

Στο 86' ο Χάμπος εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή και ο Ντιγκινί με προβολή έστειλε τη μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά, ο Ντανίλο από δεξιά έκανε ωραίο γύρισμα, το σουτ του Αβντιγιάι κόντραρε σε σώματα.

Στο 90ο λεπτό ο Ντανίλο έκανε σκληρό μαρκάρισμα στο Ντιγκινί και με τη χρήση του VAR δέχθηκε την κόκκινη κάρτα.

Στην εκτέλεση του φάουλ από τον Μπίσεσβαρ, ο Ντιγκινί έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Μπουνόζα (70′ Πάντιτς), Έουλερ (80′ Σάντος), Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (59′ Ντανίλο), Τόρες, Γεωργίου (80′ Αβντιγιάι), Μαέ.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γιαννιώττας (72′ Μπένσοπ), Ψύχας, Μάρκοβιτς, Ματέι (46′ Νταμπό), Πίττας, Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί.

Τελικό: ΑΕΛ - Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)