Αφιέρωμα: Το πρώτο επίσημο παιχνίδι Σούπερ Καπ στην ιστορία (ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 27/9/2019 - 12:31

Η 51η αναμέτρηση του Σούπερ Καπ είναι προ των πυλών καθώς το Σάββατο (28/09 - 19:00) ο πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την κυπελλούχο ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε μια αναμέτρηση την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν άλλες δύο φορές στην εν λόγω διοργάνωση, με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει το τρόπαιο και τις δύο φορές. Συνολικά ο ΑΠΟΕΛ μετρά 13 νίκες σε τελικό Σούπερ Καπ ενώ η ΑΕΛ 4 νίκες.

Πότε έγινε όμως ο πρώτος αγώνας της διοργάνωσης και ποιες ομάδες συμμετείχαν σε αυτό;

Την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 1949 στις τιμητικές συναντήσεις της ΚΟΠ έγινε μια αναμέτρηση μεταξύ της πρωταθλήτριας και κυπελλούχου Κύπρου με φιλικό όμως χαρακτήρα. Αντίπαλοι στην Αμμόχωστο και στο στάδιο ΓΣΕ ήταν η κυπελλούχος Ανόρθωση και ο πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ νίκησε την Ανόρθωση με σκορ 2-1. Παρ' όλο που έπαιξε χωρίς βασικούς του παίκτες (Ζέτας, Σιαντρής, Γρηγοριάδης, Τάκης και Τσίγκης) έκανε πολύ καλή εμφάνιση και δίκαια κέρδισε την ισχυρή ομάδα και ανερχόμενη δύναμη του κυπριακού ποδοσφαίρου, την Ανόρθωση.

Στο 5΄ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Κερεμέζο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση πίεσε τον ΑΠΟΕΛ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 77΄ με τον Αλή Αχμετ. Έξι λεπτά αργότερα ο έξω δεξιά του ΑΠΟΕΛ, Πηθκιάς, πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας.

Το ματς παρακολούθησαν πλήθος κόσμου που κατέκλυσε το ΓΣΕ και φυσικά το χάρηκε πιο πολύ η φιλοξενούμενη ομάδα για λόγους γοήτρου, αφού ήταν αγώνας μεταξύ πρωταθλητριών ομάδων.

Οι ενδεκάδες της αναμέτρησης

Ανόρθωση: Κώστας Χατζηγεωργίου «Κώτσιος», Κώστας Βασιλείου, Ξάνθος Σαρρής, Ανδρέας Λαζαρίδης, Αρίστος Ραφαήλ, Φικρέτ Αχμέτ, Αλή Αχμέτ, Κωστάκης Ξανθούλλης, Ανδρέας Στυλιανίδης, Αντώνης Παπαδόπουλος, Γεώργιος Αβετισιάν «Τζώρτζιης».

ΑΠΟΕΛ: Γιώργος Μουσκής (Λέλλος Γεωργιάδης), Χριστόδουλος Χατζηβασιλείου, Κόκος Πιτσιλλίδης, Πάμπος Αβρααμίδης, Ανδρέας Παύλου «Κερεμέζος», Νίνος Αντωνιάδης, Κώστας Πηθκιάς, Πεπίνος, Αντρίκκος, Κώστας (Χριστοδούλου).

4

Δύο χρόνια αργότερα έμελλε να διεξαχθεί ο πρώτος επίσημος αγώνας στην Κύπρο ανάμεσα στις ομάδες που κατέκτησαν το πρωτάθλημα και κύπελλο για την περίοδο 1950-51. Παράλληλα συνέχισαν να διεξάγονται επίσης και οι τιμητικές της ΚΟΠ που κράτησαν πολλά χρόνια.

Την Κυριακή 11 Νοεμβρίου 1951 διεξήχθη ανάμεσα στην πρωταθλήτρια ομάδα της Τσεττίν Καγιά και τον κυπελλούχο ΑΠΟΕΛ. Το ξεκίνημα αυτής της νέας διοργάνωσης είχε την επωνυμία Ασπίδα Χρυσόστομου Ιωαννίδη «Πάκκου» εις μνήμην του ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πέθανε στις 12 Φεβρουαρίου 1950, μόνο μια ώρα μετά που αποχώρησε από τον αποκριάτικο χορό του ΑΠΟΕΛ στο Μαγικό Παλάτι στη Λευκωσία. Ο εκλιπών εκτός από ποδοσφαιριστής διετέλεσε και μέλος του ΔΣ του ΑΠΟΕΛ και το κενό που άφησε ήταν δυσαναπλήρωτο.

Έτσι η ΚΟΠ προκήρυξε νέο θεσμό όπου για μια δεκαετία, στο τέλος της ποδοσφαιρικής περιόδου ή στην αρχή της επόμενης, θα διεξάγεται ένας αγώνας ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Κύπρου Α΄ Κατηγορίας και στην Πρωταθλήτρια Κυπέλλου Κύπρου με την ονομασία «Τελικός αγώνας πρωταθλητριών ομάδων δι’ Ασπίδαν Πάκκου» για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας. Το όνομα της νικήτριας ομάδας θα αναγράφεται πάνω στην Ασπίδα και όταν συμπληρωθούν οι δέκα διοργανώσεις η Ασπίδα θα περιέλθει στην κατοχή της ομάδας που θα την κατακτήσει τις περισσότερες φορές.

Έτσι Τσεττίν Καγιά και ΑΠΟΕΛ αναμετρήθηκαν στο στάδιο ΓΣΠ. Διαιτητής είχε οριστεί ο Ανδρέας Χαραλάμπους. Ο αγώνας ήταν σκληρός και δυνατός και μόλις στο 3΄ τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Κεμάλ της Τσεττίν Καγιά. Τον αντικατέστησε ο Ερόλ Καζίμ. Το σκορ άνοιξε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ στο 21΄ με αυτογκόλ του Ντερβίς, αλλά η Τσεττίν Καγιά ισοφάρισε στο 39΄ με τον Ερόλ. Στο 42΄ τραυματίστηκε ο Σιαντρής, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 70΄. Τη θέση του είχε πάρει από το ξεκίνημα του ημιχρόνου ο νεαρός Ιακωβίδης. Όμως τρία λεπτά αργότερα αναγκάστηκε να αποχωρήσει και τον αντικατέστησε ξανά ο Ιακωβίδης.

Στο μεταξύ η Τσεττίν Καγιά στο 49΄ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Ερόλ. Δύο λεπτά αργότερα βολίδα του Ιακωβίδη κτύπησε στο δοκάρι. Στο 81΄ όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Δεφτέραλη. Ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος 2-2 και κανείς δεν γνώριζε τη συνέχεια. Άλλοι μιλούσαν για επαναληπτικό αγώνα και άλλοι μιλούσαν για τη συνέχισή του.

Τελικά αποφασίστηκε να δοθεί ημίωρη παράταση. Στο διάστημα αυτό η Τσεττίν Καγιά ήταν φοβερή. Στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης ο σέντερ φορ Βεντάτ Σαλήχ πιο γνωστός ως Τζίμπσι (γύφτος) πέτυχε δύο γκολ και στο 113΄ ο Ερόλ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της τουρκοκυπριακής ομάδας. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 5-2 και μετά το τέλος του αγώνα ο πρόεδρος της ΚΟΠ κ. Νίκος Στυλιανάκης απένειμε για πρώτη φορά την Ασπίδα Πάκκου στην Τσεττίν Καγιά.

Τσεττίν Καγιά: Μουσταφά Έττεμ, Ντερβίς Πατούνας «Αράπ», Χουσεΐν, Αλή Ντενιζέρ, Μουσταφά Δευτέραλη, Φικρετ Αχμέτ, Κεμάλ (3΄ Ερόλ Καζίμ), Ντερβίς Λατίφ, Βεντάτ Σαλήχ «Τζίμπσι», Αλή Αχμέτ, Μεχμέτ Μπαρτάκ.

ΑΠΟΕΛ: Λέλλος Γεωργιάδης, Τάκης Τσίγκης, Ανδρέας Παπαπέτρου «Παπάς» (Τάκης Αναστασιάδης), Γεώργιος Σάββα «Κώτσιος», Ανδρέας Παύλου «Κερεμέζος», Κώστας Ταλιάνος, Κώστας Πηθκιάς, Ηρόδοτος Γρηγοριάδης, Ανδρέας Σταυρινίδης «Σιαντρής» (46΄ και μετά στο 73΄ Νίκος Ιακωβίδης «Νικούδι»), Τάκης Σωκράτους «Ζέτας», Μίκης Ιωαννίδης.