Άφησε έξω τη Γιουνάιτεντ και πάει τελικό η Σεβίλλη (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/8/2020 - 23:56

Το Europa League είναι υπόθεση δική της.

Η πολυνίκης του θεσμού Σεβίλλη έφερε τούμπα τα εις βάρος της δεδομένα κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικράτησε με 2-1 και «έκλεισε» θέση για τον τελικό.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτη το σκορ, με τον Ράσφορντ να κερδίζει πέναλτι στο 8ο λεπτό και τον Φερνάντες να ευστοχεί στο 9' από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 1-0.

Οι Σεβιγιάνοι είχαν απάντηση όμως και με γκολ του Σούσο στο στο 26ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Ρεγκιλόν, έφεραν το ματς στα ίσα.

Στο 78' ο Λουκ Ντε Γιόνγκ ανενόχλητος στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα, μετά από σέντρα του Νάβας και έβαλε την υπογραφή του στην σπουδαία ανατροπή και πρόκριση της Σεβίλλης.

Πλήρωσε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες της η Γιουνάιτεντ, βρίσκοντας απέναντι της έναν τρομερό Μπόνο, πληρώνοντας παράλληλα και τις αδράνειες στην άμυνα στα δύο τέρματα που πέτυχε η Σεβίλλη.

Οι Σεβιγιάνοι πλέον περιμένουν τον αυριανό (17/8) ημιτελικό για να μάθουν ποια εκ των Ίντερ ή Σαχτάρ θα βρουν απέναντι τους στον τελικό της Παρασκευής (21/8).

Τα γκολ του αγώνα:

Σεβίλλη (Χουλέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Χεσούς Νάβας, Φερνάντο, Μπανέγα, Χορδάν (87’ Γκούντελι), Σούσο (75’Βάσκες), Οκάμπος (55’ Μουνίρ), Εν-Νεσίρι (55’ Ντε Γιονγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουίλιαμς (87’Φοσού-Μενσά), Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, Πογκμπά, Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ (90’+2’ Γκρίνγουντ), Ράσφορντ, Μαρσιάλ.