Αγχώθηκε αλλά πέρασε ο Απόλλωνας (BINTEO)

Τετάρτη, 11/4/2018 - 20:55

Παρότι «καρδιοχτύπησε» στο φινάλε, ο Απόλλωνας κέρδισε με 2-1 την Ανόρθωση και πήρε αυτός το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου, αφού ο πρώτος αγώνας τελείωσε 1-1. Παπουλής και Γιάκολις τα γκολ για τους γηπεδούχους, ο Κοφί το γκολ της «Κυρίας».

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς ο Απόλλωνας που μόλις στο 11’ –και στο πρώτο σουτ προς την εστία-, άνοιξε το σκορ με τον Παπουλή. Είχαν προηγηθεί μία κεφαλιά του Αράζ που πέρασε έξω και ένα άστοχο σουτ του Ζελάγια. Στο 11ο λεπτό ο Ζάντερ, που ξεκίνησε σε ακόμη ένα ματς ως ακραίος επιθετικός, πήρε τη μπάλα από αριστερά, έκανε ωραία κίνηση και έδωσε στον Παπουλή, που με διείσδυση έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Ελλαδίτη Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια επιβλήθηκαν και είχαν την κατοχή της μπάλας, με την Ανόρθωση να προσπαθεί στην κόντρα να πετύχει την ισοφάριση. Ο Λέβι προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας με μία γρήγορη αλλαγή, αποσύροντας στο 31’ τον Ιγκιεμπόρ και ρίχνοντας στη θέση του τον Γκάντσεφ. Η υπεροχή του Απόλλωνα συνεχίστηκε μέχρι τέλους του ημιχρόνου, με τους «κυανολεύκους» να χάνουν ακόμη δύο ευκαιρίες.

Ίδιο σκηνικό και στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου, με τον Απόλλωνα να διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα με άνεση και την Ανόρθωση να μην βρίσκει τον τρόπο να απειλήσει. Με την πάροδο μερικών λεπτών ωστόσο η «Κυρία» κέρδισε κάποια μέτρα και δημιούργησε προϋποθέσεις, όμως το (δεύτερο) γκολ σημειώθηκε στην άλλη εστία. Στο 70’ ο Γιάκολις πήρε τη μπάλα έξω απ’ την περιοχή, πέρασε δύο αντιπάλους και πλάσαρε ιδανικά για το 2-0. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Κοφί μετά από σέντρα του Στρούνα στις καθυστερήσεις του αγώνα, που έφερε νέα δεδομένα στο ματς και την πίεση στη μεριά των γηπεδούχων. Στην συνέχεια πίεσε για το δεύτερο γκολ που θα έδινε σε εκείνη την πρόκριση αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Απόλλωνα να περνάει στα ημιτελικά, μαζί με ΑΕΚ, ΑΠΟΕΛ και Πάφο (η κλήρωση αύριο Πέμπτη 12/04 το μεσημέρι).

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Άλεφ, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Ζάντερ, Παπουλής (64’ Γιάκολις), Σκέμπρι (78’ Σαρδινέρο), Ζελάγια (74’ Μάγκλιτσα)

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Κοφί, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Ιγκιεμπόρ (32΄ Γκάντσεφ), Βίκτορ, Ράγιος, Αράζ (85΄ Οικονομίδης), Πράνιτς, Ντουρίς