Απίστευτο: Νέα επική ανατροπή και η Τότεναμ στον τελικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 8/5/2019 - 23:59

Τρελά πράγματα γίνονται φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ...

Η Τότεναμ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο του αγώνα με τον Άγιαξ, κατάφερε με επική ανατροπη στο δεύτερο ημίχρονο και με τρία γκολ του Λούκας Μόουρα να πάρει την πρόκριση για τον τελικό της μαδρίτης εκεί που περιμένει η Λίβερπουλ από χθες το βράδυ.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 με τα γκολ των Ντε Λιχτ και Ζίγιεκ, όμως η ομάδα του Ποκετίνο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο με αποτέλεσμα μέχρι το 59ο λεπτό να ισοφαρίσει με δυο γκολ του Λούκας Μόουρα και εκεί που φαίνοταν πως όλα θα τέλειωναν υπερ του Αίαντα, ήρθε και πάλι ο Μόουρα στο 95ο λεπτό να σκοράρει και πάλι δίνοντας την μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του.

Πρώτο ημίχρονο:

4' Μεγάλη στιγμή για τον Άγιαξ: Η άμυνα της Τότεναμ δίνει χώρο στον Τάντιτς, σε κόρνερ ο Γιορίς, παρά την κόντρα στο πόδι του Τρίπιερ.

5΄ Γκολ για τον Άγιαξ με τον  Ντε Λιχτ ο οποίος πάλι από κόρνερ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση του Σένε κέρδισε τους πάντες στον αέρας και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

6' Δοκάρι για την Τότεναμ: Κούρσα του Σον από αριστερά, ο Κορεάτης πάει για σέντρα, αλλά η μπάλα βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Ονάνα και ο Έρικσεν δεν προλαβαίνει στη συνέχεια

23' Ευκαιρία για την Τότεναμ: Ο Σον μετά από πάσα του Άλι κάνει ένα άψυχο πλασέ, για να μπλοκάρει ο Ονάνα

30' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ με τον Τάντιτς ο οποίος μπαίνει από αριστερά τον Αλντερβάιρελντ, αλλά το διαγώνιο σουτ του φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία

35΄ Δεύτερο γκολ για τον Άγιαξ. Φαν Ντε Μπέεκ και Τάντιτς φεύγουν στην αντεπίθεση, ο Σέρβος μπαίνει από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή δίνει στον Ζίγιεκ που με αριστερό σουτ νικά τον Γιορίς για να κάνει το 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο:

53' Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ και εξ επαφής απόκρουση του Ονάνα σε σουτ του Ντέλε Άλι από πάσα του Έρικσεν.

55΄ ΓΚΟΛ για την Τότεναμ με τον Λούκας Μόουρα. Συνεργασία του Λούκας Μόουρα με τον Ντέλε Άλι, το πλασέ του Βραζιλιάνου με το αριστερό μειώνει σε 2-1.

59΄ Ισοφάριση για την Τότεναμ με γκολ και πάλι του Μόουρα. Ο Γιορέντε χάνει το άχαστο από την ασίστ του Τρίπιερ, με τον Ονάνα να κάνει την επέμβαση του ματς, αλλά ο απίθανος Λούκας Μόουρα παίρνει το ριμπάουντ, πηγαίνει προς το πέναλτι για να ελευθερωθεί και με το αριστερό κάνει το 2-2.

63' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ. ΟΤάντιτς γύρισε ο Ζίγιεκ έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω.

79' Δοκάρι για τον Άγιαξ με τον Ζιγιέκ με συρτό αριστερό σουτ

Στο τελευταίο 10λεπτο η Τότεναμ πιέζει ασφυκτικά τον Άγιαξ και εκεί που όλα έδειχναν πως θα τελείωναν υπέρ του Άγιαξ ήρθε ο Λούκας Μόουρα και πάλι στο 95΄ για να δώσει το τελειωτικό κτύπημα και να πάρει την πρόκριση στο... Λονδίνο.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Ταλιάφικο, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Μαζραουί, Φαν ντε Μπεκ (90'Μαγκαγιάν), Σένε (60'Φέλτμαν), Ντε Γιονγκ, Ζιγές, Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (67'Σινκγκράβεν).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τρίπιερ (81'Λαμέλα), Ρόουζ (82'Ντέιβις), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Άλι, Γουανιάμα (46'Γιορέντε), Σισοκό, Λούκας Μόουρα, Έρικσεν, Σον.