«Άγονος» συμβιβασμός για ΑΕΚ και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/2/2021 - 17:48

Χωρίς νικητή αλλά και χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΕΚ και της Ανόρθωσης στην «Αρένα».

Παιχνίδι το οποίο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς οι δύο ομάδες είχαν ρίξει κατά κύριο λόγο την προσοχή τους στη διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας όμως ήταν ανούσια μιας και δε μπορούσε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια. Από την πλευρά της η Ανόρθωση δε μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Συνεχόμενα και εύκολα λάθη από τους ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση βελτιώθηκε, κράτησε περισσότερο τη μπάλα όμως και πάλι δεν κατάφερε να μπει στην περιοχή της ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας με τη σειρά της, ναι μεν έχασε την κατοχή που είχε στα πρώτα 45 λεπτά όμως δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ενώ επιθετικά παρέμεινε μακριά από την εστία του Λόρια.

Με την ισοπαλία αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 44 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση. Από την άλλη, η ΑΕΚ έμεινε στην πέμπτη θέση, έχοντας πλέον 38 βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική (24η) η ΑΕΚ στις 9 Φεβρουαρίου (19:00) πάει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα. Από την άλλη, η Ανόρθωση στις 10 Φεβρουαρίου υποδέχεται στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την ΑΕΛ (19:00).

Στο 13ο λεπτό η Ανόρθωση ολοκλήρωσε την πρώτη της τελική φάση. Ο Νίκος Καλτσάς έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε συρτά έξω από την περιοχή του Ζοέλ Μολ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ελβετό τερματοφύλακα.

Πλάγια εντός περιοχής ο Κορέια έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Μολ να επέμβει δύο φορές για να μπολκάρει τη μπάλα στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ένα λεπτό αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέιτλι, ο Μοΐσοφ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος όμως ο Λόρια ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε τη μπάλα.

Στο 31ο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε ξανά από... αέρος. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χουάν Τρουγιόλς έπιασε την κεφαλιά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Έξω από την περιοχή ο Ναράνχο, επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ όμως ήταν άστοχος στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μπήκε από πλάγια στην περιοχή ο Νάντο Γκαρσία, έκανε το σουτ όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Λόρια, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έξω από την περιοχή ο Κωστάκης Αρτυματάς, επιχείρησε το δυνατό σουτ όμως ήταν πολύ άστοχος με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο παιχνίδι.

Στο 67ο λεπτό ο Νίκος Καλτσάς, έξω από την περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ όμως ήταν απελπιστικά άστοχος, με τη μπάλα ψηλά έωξ χωρίς να απειλεί την εστία του Μολ.

Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ. Τελικός παραλήπτης ο Κβιλιτάια ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω στο 83ο λεπτό.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Ιωάννου, Γκονζάλεζ, Μοϊσόφ, Φερνάντεζ, Τρουγιόλς (Σπιρόφσκι 78'), Χέιτλι, Ακοράν, Νάντο (Μακρής 70'), Ναράνχο, Τρισκόφσκι

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (Αμπαρτζουμιάν 74'), Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Μπουσουλάτζιτς (Χουσμπάουερ 46'), Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Καλτσάς (Οκριασβίλι 80'), Ελουντού (Χριστοφή 84'), Κβιλιτάια (Μανιάς 84')