«Άγονος» συμβιβασμός για Ανόρθωση και ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 10/2/2021 - 20:51

Συμβιβάστηκαν και πήραν από ένα βαθμό!

Ανόρθωση και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στη μεγάλη αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής, παίρνοντας αμφότερες από ένα πόντο.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες αν και δημιούργησαν κάποιες φάσεις δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και έτσι εξήλθαν ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο πρώτο μέρος η «Κυρία» ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα δημιουργόντας και χάνοντας ευκαιρίες, ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ισορρόπησε.

Κακό το δεύτερο ημίχρονο με μόλις μια ευκαιρία από κάθε ομάδα, που αμφότερες από ένα σημείο και μετά έπαιξαν για να μην χάσουν όπερ και εγένετο.

Με αυτήν την ισοπαλία η Ανόρθωση έμεινε στην 4η θέση με 45 βαθμούς πλέον και την επόμενη (25η) αγωνιστική φιλοξενείται την ερχόμενη Τρίτη (16/2, 19:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Αντίθετα η ΑΕΛ έπεσε στην 3η θέση με 49 βαθμούς και την ερχόμενη Δευτέρα (15/2, 19:00) δίνει το ντέρμπι της Λεμεσού στο Τσίρειο, ως τυπικά γηπεδούχος, με τον Απόλλωνα.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 2' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Μπουσουλάζιτς να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ στον αέρα και στον Βοζίνια να αποκρούει δύσκολα.

Η Ανόρθωση απείλησε ξανά δύο λεπτά μετά, με τον Κβιλιτάια από αριστερά να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

0

Στο 12ο λεπτό ο Καλτσάς με ατομική προσπάθεια στα δεξιά, μπήκε περιοχή και έκανε διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η πρώτη τελική της ΑΕΛ, με τον Νταβόρ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Στο 22' ο Καλτσάς δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

Στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου, στο 33ο λεπτό, ο Ριέρα από δεξιά στην περιοχή έκανε το γύρισμα, εκεί όπου ο Γεωργίου έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Στο 54' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Μίχα να γυρίζει για τον Ελουντού, ο οποίος από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

Είκοσι λεπτά μετά η επόμενη ευκαιρία, με τον Καλτσά από δεξιά να σεντράρει στην περιοχή για τον Οκριασβίλι, η κεφαλιά του οποίου πέρασε μόλις έξω.

Στο 77ο λεπτό η ΑΕΛ απάντησε με τον Ριέρα να δίνει ωραία κάθετη πάσα προς στον Μαέ, αυτός έκανε το πλασέ στην περιοχή και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Κβιλιτάια έδωσε δεξιά στον Αμπαρτζουμιάν που ανέβηκε και δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω.

00

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι (46′ Μίχα), Κ. Αρτυματάς, Μπουσουλάτζιτς (88′ Χουσμπάουερ), Καλτσάς (83′ Χριστοφή), Ελουντού (57′ Οκριασβίλι), Κβιλιτάια.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Κέρκεζ, Τεϊσεϊρα, Χ. Κυριάκου (64′ Έουλερ), Ζντραφκόφσκι, Μεντόγεβιτς, Ριέρα (87′ Αβντίγιαϊ), Γεωργίου (64′ Αντωνίου), Τόρες (87′ Αντάμοβιτς), Μπάμπιτς (64′ Μαέ).