«Βύθισε» τον Ακρίτα με ανατροπή και έκανε βήμα παραμονής η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/4/2023 - 21:00

Ανατροπή... παραμονής!

Η Δόξα επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε αγώνα για την 4η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ, η ομάδα της Κατωκοπιάς έφερε «τούμπα» το ματς και πήρε άλλη μια νίκη, ξεφεύγοντας περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το... πάλεψαν οι γηπεδούχοι, όμως δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους προβάδισμα, δέχθηκαν άλλη μια ήττα και παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας και σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Το σκορ άνοιξε ο Γαβριήλ στο 34ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ασάντε (69') και Ανανέ (90'+1').

Με αυτή την ήττα ο Ακρίτας παρέμεινε στην τελευταία θέση με 14 βαθμούς και την επόμενη (5η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Μ. Τετάρτη (12/4, 17:00) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, με τη νίκη η Δόξα ανέβηκε στην 4η θέση με 30 βαθμούς και στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ τη Μ. Πέμπτη (13/4, 16:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο «Γλαύκος Κληρίδης».

Ακρίτας (Ντένις Λαχτιόνοφ):  Πεντρέου, Σέχιτς, Σαραβάνια, Μεντιμόρετς, Καραγιάννης, Κονέ (72′ Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ (72′ Αμπντουσαλάμοφ), Αραούχο (59′ Λόπες), Τόρες.

Δόξα (Κώστας Σακκάς):  Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Μπένι, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (46′ Ίλιτς), Ασάντε, Τρούγιτς (90′ Μέσκα), Σαντίκ.