«Σόκαρε» την Ομόνοια και πήρε ιστορική πρώτη νίκη ο Ακρίτας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 29/8/2022 - 20:54

Νίκησε και έγραψε ιστορία!

Ένας εκπληκτικός Ακρίτας -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο «Στέλιος Κυριακίδης», στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Χλώρακας ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, έκανε την έκπληξη και πήρε ιστορική πρώτη νίκη στη μεγάλη κατηγορία.

Κάκιστη παρουσία από την ομάδα της Λευκωσίας που... θύμισε τα περσινά, δεν κατάφερε να μπει σε καμία περίπτωση στο παιχνίδι και μοιραία ηττήθηκε, ξεκινώντας με τον χειρότερο δυνατό τρόπο το πρωτάθλημα.

Τεράστιο τρίποντο για τους νεοφώτιστους και με την υπογραφή του Δημοσθένους, το γκολ του οποίου στο 6ο λεπτό ήταν και το μοναδικό της αναμέτρησης, ενώ το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε με 9 ποδοσφαιριστές, αφού αποβλήθηκαν οι Κασάμα (στο ντεμπούτο του) και Παναγιώτου.

Την επόμενη αγωνιστική (2η) ο Ακρίτας φιλοξενείται τη Δευτέρα (5/9, 19:00) από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» και η Ομόνοια υποδέχεται το Σάββατο (3/9, 20:00) την ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Στην πρώτη τελική του ματς, στο 6ο λεπτό, ο Ακρίτας πέτυχε το πρώτο ιστορικό του γκολ στη μεγάλη κατηγορία. Ο Άμπραχαμ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στον Δημοσθένους, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 18' η πρώτη φάση της Ομόνοιας, ο Μπρούνο δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Περντρέου.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σέχιτς μπήκε περιοχή από τα δεξιά, δοκίμασε το διαγώνιο σουτ και ο Ουζόχο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, ο Ουζόχο έκανε λάθος έξοδο και ο Αραούχο έστειλε άουτ τη μπάλα με κεφαλιά σε κενή εστία.

Στο 36ο λεπτό, ο Ακρίτας βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Πική να μπαίνει περιοχή και να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ από δεξιά, ήταν όμως αδύναμο και ο Ουζόχο μάζεψε.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 43', ο Αμντουραχίμι δοκίμασε ένα σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

0

Στο 51' η πρώτη τελική του β' μέρους και από πλευράς Ομόνοιας, με τον Ζαχαρίου να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Λέτσιακς από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Μπάρκερ κι αυτός από το ύψος του πέναλτι έπιασε ένα κακό σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 60ο λεπτό, ο Πικής έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76' η Ομόνοια έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάταβς να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ από αριστερά, εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Κασάμα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Λευκωσίας.

0

Στο 81ο λεπτό ο Ακρίτας έχασε διπλή ευκαιρία, με τους Αραούχο και Βαράντα να δοκιμάζουν σουτ και τις δύο περιπτώσεις «έσωσε» ο Ουζόχο.

Στο 90' η Ομόνοια έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές, αφού αποβλήθηκε και ο Παναγιώτου, που τράβηξε τον Βαράντα που έβγαινε μόνος.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+3', ο Ντίσκερουντ έκανε τη σέντρα, ο Ζαχαρίου έπιασε το σουτ από κοντά και η μπάλα πέρασε έξω.

0

Ακρίτας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς, Μπερνάρντι, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Εράσο (67′ Κονέ), Άμπραχαμ, Αραούχο (84′ Ζουνίνιο), Αμπντουραχίμι (84′ Σέτι), Δημοσθένους (67′ Βαράντα), Πική (74′ Αμπντουσαλάμοφ).

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Ουζόχο, Μάθιους, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Χαραλάμπους (46′ Κασάμα), Μπασιρού (67′ Μάταβζ), Μπάρκερ, Μπρούνο (67′ Παπουλής), Μπέζους (67′ Ντίσκερουντ), Κακουλλής (16′ Ζαχαρίου).

0

Νταβίντ Μπαντία (Ακρίτας): «Πρώτα από όλα θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου, φυσικά είναι ιστορική επιτυχία για την ομάδα. Είμαστε όλοι περήφανοι για αυτοί τη νίκη. Κάναμε αυτό που έπρεπε, προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο, να κτίσουμε από πίσω και νομίζω μπορέσαμε να το κάνουμε. Φυσικά η Ομόνοια ήρθε από παιχνίδι πριν από τέσσερις μέρες και δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση αλλά κάναμε το παιχνίδι που έπρεπε και πήραμε τη νίκη.

Ο στόχος είναι να μείνουμε στην κατηγορία. Είμαστε η πιο νεανική ομάδα της κατηγορίας. Νεαροί παίκτες με πολύ χαμηλό μπάτζετ. Αλλά ο στόχος είναι να παραμείνουμε.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ό,τι κάναμε σήμερα. Μας αρέσει το ποδόσφαιρο, είμαστε παθιασμένοι με αυτό, είμαστε τυχεροί που αυτή είναι η δουλειά μας. Σίγουρα θα χάσουμε κάποια ματς, αυτό είναι εγγυημένο, αλλά θα δώσουμε τη μάχη μας.

Είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα τους έχω όλους διαθέσιμους με τη Νέα Σαλαμίνα.

Ίσως μόνο εμείς να περιμέναμε αυτή τη νίκη, όλοι περίμεναν να κερδίσει η Ομόνοια».

Αν ο επενδυτής επικοινώνησε μαζί του μετά τη νίκη: «Όχι, έλαβα ένα μήνυμα γιατί δεν είναι στην Κύπρο. Ήταν πολύ χαρούμενος, συνεχάρη το τιμ και τους παίκτες. Ίσως την επόμενη βδομάδα να είναι μαζί μας».

0

Ομόνοια (Γκάρι Πάρκερ*): «Προφανώς δεν είμαι χαρούμενος, δεν ήταν καλή εμφάνιση, δεν ήμασταν πεινασμένοι στο παιχνίδι. Δεν είναι αποδεκτό, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να πω. Απλώς δεν ήταν αρκετό».

Αν περίμενε τόσο ανταγωνιστικό τον Ακρίτα: «Φυσικά το περίμενα. Ξέρω ότι ανέβηκαν για πρώτη φορά. Όλες οι ομάδες που παίζουν την Ομόνοια θέλουν να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Συγχαρητήρια. Δεν κυκλοφορήσαμε την μπάλα όπως έπρεπε, δεν είχαμε την απόδοση που έπρεπε».

Για τον Κακουλλή που αποχώρησε τραυματίας: «Δεν είμαι σίγουρος για τον Κακουλλή, θα εξεταστεί και θα δούμε».

Αν έπαιξε ρόλο η κούραση: «Κάναμε κάποιες αλλαγές, δεν έχει να κάνει με την κούραση. Έχει να κάνει περισσότερο με τη δική μας απόδοση και προσπάθεια, όχι με την κούραση.

Για τις καθυστερημένες αλλαγές: «Αυτές τις αποφάσεις πήραμε όπως αξιολογούσαμε το παιχνίδι. Δεν δούλεψε προφανώς αλλά αυτές τις αποφάσεις πήραμε».

Για μεταγραφές: «Το ψάχνουμε, περιμένουμε και θα δούμε. Ίσως».

0

Βασίλης Δημοσθένους (Ακρίτας): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι μετά από τον αγώνα. Είμαστε περίπου δύο μήνες μαζί στην ομάδα, δουλέψαμε πάρα πολύ. Πάνω απ’ όλα είμαστε ομάδα, στηρίζουμε ο ένας τον άλλο και γι’ αυτό πήραμε αυτό το ιστορικό αποτέλεσμα. Θέλουμε να κρατάμε την μπάλα και να κοιτάμε στα μάτια τον κάθε αντίπαλο».

Για τους στόχους της ομάδας: «Εμείς βλέπουμε αγώνα με αγώνα και θα δείξει στην πορεία».

Για το γεγονός ότι πέτυχε το πρώτο γκολ στην ιστορία του Ακρίτα στη Α’ κατηγορία: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος που βοήθησα με το γκολ  που πέτυχα να πάρει το ιστορικό τρίποντο η ομάδα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό».

*Ο Νιλ Λένον ήταν στην κερκίδα λόγω τιμωρίας και τη θέση του στον πάγκο πήρε ο βοηθός του