«Άλμα» τίτλου από τον «Δικέφαλο του Βορρά»

Κυριακή, 10/2/2019 - 21:20

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού χάρη στα γκολ των Βιεϊρίνια (3’), Μπίσεσβαρ (20’) και Άκομπ (83’). Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να βρει το γκολ της «τιμής» με τον Ποντένσε στο 88ο λεπτό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με αυτή τη νίκη άνοιξε τη ψαλίδα από τον δεύτερο Ολυμπιακό στο +9 και έκανε τεράστιο άλμα τίτλου.

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον αρχηγό Αντελίνο Βιεϊρίνια να κάνει το σουτ και τον Σα να μην μπορεί να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 13ο λεπτό ο Σίσε έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα του στο 20ο λεπτό με τον Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός προ κενής εστίας έκανε το 2-0.

Στο 29ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική στιγμή να κάνει τα τέρματα του τρία καθώς το σουτ του Σάκχοφ σταμάτησε στο δοκάρι του Σα.

Ο Ολυμπιακός παρά τα δύο γκολ που δέχτηκε ήταν θετικός επιθετικά και προσπαθούσε να ξανά μπει στην αναμέτρηση.

Στο 55ο λεπτό ο Ελ Καντουρί από καλή θέση έκανε την κεφαλιά όμως ο Σα μάζεψε την μπάλα.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά το προβάδισμα που είχε με δύο γκολ διαφοράς.

Στο 68ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Άκομπ όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 83ο λεπτό ο Άκομπ βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και έβαλε το κερασάκι πάνω στην τούρτα κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του. Ύστερα από λάθος γύρισμα στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη, ο Ακπόμ κέρδισε αρχικά τον Σισέ σε ταχύτητα και στη συνέχεια βρέθηκε απέναντι από τον Σα και τον πλάσαρε ωραία.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στο σκορ, βρίσκοντας το γκολ της «τιμής» με τον Ποντένσε στο 88ο λεπτό. Ο Ντίας έκανε ωραία κίνηση από τ' αριστερά, έκανε το συρτό σουτ, δεν έδιωξε καλά ο Πασχαλάκης και ο Ποντένσε μείωσε από κοντά στην επαναφορά της μπάλας.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (Γιαννούλης 80’), Σάκχοφ (Ολιβέιρα 53’), Μαουρίσιο, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (Πέλκας 84’), Ελ Καντουρί, Άκπομ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Νάτχο (Καμαρά 46’), Γκιγέρμε, Λάζαρος (Ντίας 46’), Φορτούνης (Χασάν75’), Ποντένσε, Γκερέρο