Άλμα τίτλου για την Γιουβέντους με «βοήθεια» από την Μίλαν

Δευτέρα, 16/4/2018 - 08:18

Η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Σαμπντόριας και εκμεταλλεύτηκε πλήρως της ισοπαλία στο «Σαν Σίρο» μεταξύ της Μίλαν και της Νάπολι αφού πλέον αποσπάστηκε έξι βαθμούς από τους «Παρτενοπέι».

Στο ντέρμπι της «αιώνιας» πόλης Λάτσιο και Ρόμα εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στο κλείσιμο της αυλαίας της αγωνιστικής.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στην Μίλαν και την Νάπολι στο «Σαν Σίρο», αποτέλεσμα το οποίο δεν αφήνει καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη, καθώς οι γηπεδούχοι δύσκολα πια θα προλάβουν το... τρένο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ελαφρώς ανώτερη η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, με περισσότερες τελικές προσπάθειες αλλά χωρίς ουσία, ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ των «Ροσονέρι» με τον Ματέο Μουσάτσιο στο 39ο λεπτό, o Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα «κατέβασε τα ρολά» στα τελευταία λεπτά και ο αγώνας του Μιλάνο ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή, σκορπίζοντας χαμόγελα σε... Τορίνο και Ρώμη.

Στο ντέρμπι της Ρώμης οι ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ επιφυλακτικά και μοιραία ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς να σκοράρουν.