"Άλωσε" το "Παπ" ο ουσιαστικός ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 20/12/2017 - 20:58

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της μέχρι σήμερα αήττητης Ανόρθωσης. Οι πρωταθλητές ήταν πιο ουσιαστικοί και με τους Ποτέ, Εμπεσίλιο και Ντε Καμάργκο έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Α΄ ημίχρονο:

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ, αφού μόλις στα 14 δευτερόλεπτα ο Ποτέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Λάγο γέμισε κάθετα από την άμυνα, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ συνδυάστηκαν ωραία με ταχύτητα και ο επιθετικός από το Μπενίν βρέθηκε τετ-α-τετ ευστοχώντας.

Στα επόμενα λεπτά δεν είχαμε κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Η Ανόρθωση ήταν πιο επιθετική χωρίς όμως να απειλήσει τον Πέρεζ.

Στο 35' ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Κυρίας όταν ο Αράζ βρέθηκε σε καλή θέση μετά από κάθετη στην περιοχή, όμως δεν έκανε καλό σουτ.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Ανόρθωση πιο επιθετική, ο ΑΠΟΕΛ όμως κρατούσε το προβάδισμα.

Β΄ ημίχρονο:

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και με την επανέναρξη, με την Ανόρθωση να έχει κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες. αλλά να μην απειλεί. Αντίθετα, ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ στο 55΄.Ο Αλωνεύτης εξ επαφής πλάσαρε και ο Αρτυματάς με φοβερό τάκλιν έσωσε.

Όμως δυο λεπτά αργότερα ο νεαρός αμυντικό θα κάνει λανθασμένη προβολή σε σέντρα του Ποτέ, η μπάλα θα βρεθεί στον ανενόχλητο Εμπεσίλιο ο οποίος από κοντά δεν θα δυσκολευτεί να κάνει το 2-0.

Στο 61΄ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ όμως αυτό ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ-σάιτ.

Η Ανόρθωση συνέχισε να προσπαθεί όμως χωρίς αποτέλεσμα. Στο 77΄ ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι για κράτημα του Καρλάο στον Καμαρά. Στην εκτέλεση, όμως, ο Πέρεζ νίκησε τον Βίκτορ και η «Κυρία» έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς.

Κάπου εκεί τα πάντα είχαν κριθεί. Στο 85' οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλαν άλλο ένα γκολ, όταν ο Ζαχίντ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντε Καμάργκο που μόλις είχε μπει στο γήπεδο, ανενόχλητος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-3 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του ΑΠΟΕΛ.

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού, Ντουγκλάο, Αρτυματάς, Πράνιτς, Γκάντσεφ (84' Πηλέας), Βίκτορ, Ράγιος, Αράζ, Καλό (61' Καμαρά), Σισέ (72' Άλβες)

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο (87' Φαρίας), Ζαχίντ, Σαλάι (46' Αλωνεύτης), Ποτέ (84' Ντε Καμάργκο)