Άλωσε την Αρμενία και… φεύγει για Euro η Κροατία

Δευτέρα, 11/9/2023 - 21:18

Έτοιμη για μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση η Κροατία! Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς πέρασε από την Αρμενία, επικρατώντας 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή του 4ου ομίλου, ενώ την ίδια ώρα άφησε τους γηπεδούχους στο -3 και με ματς περισσότερο.

Τρίτο στη σειρά τρίποντο μετά την εντός έδρας «γκέλα» της πρεμιέρας απέναντι στην Ουαλία για τη «χρβάτσκα», η οποία δείχνει χαρακτήρα στα προκριματικά και φουλάρει για τα τελικά του Euro 2024.

H βαθμολογία του 4ου ομίλου:

Η 6η αγωνιστική (11/09):

Αρμενία-Κροατία 0-1 (14’ Κράμαριτς)

Λετονία-Ουαλία (21:45)

Το ματς

Η Κροατία μπήκε με διάθεση να πιέσει από το ξεκίνημα του ματς, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Ο Πέτκοβιτς στο 9’ το άγγιξε αλλά το δοκάρι δεν του επέτρεψε να σκοράρει. Παρόλα αυτά, πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το προβάδισμα όταν μετά από «αναμπουμπούλα» στα αντίπαλα καρέ, ο Κράμαριτς σκόραρε από κοντά για το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αναθαρρήσουν αλλά δεν έβρισκαν με ευκολία διαδρόμους προς την εστία του Λιβάκοβιτς, με την ομάδα του Ντάλιτς να βγάζει «σβηστά» το ημίχρονο.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, αφού οι πολύπειροι και ιδιαίτερα ποιοτικοί Κροάτες κατάφεραν να το ελέγξουν. Ο Κράμαριτς είχε δύο καλές στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του, ο Πέρισιτς άλλη μία, ενώ και ο Μούσα στο φινάλε του αγώνα λίγο έλειψε να το… τελειώσει. Κανείς εκ των προαναφερθέντων δεν το κατάφερε αλλά η Αρμενία έβγαζε πρόβλημα στην τελική φάση και δεν δημιουργούσε, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει ιδιαίτερα και το 1-0 να μένει ως το φινάλε.