«Άλωσε» το Τσίρειο και... ξέφυγε στο +4 η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 13/3/2021 - 20:36

Της «έκλεισε» το σπίτι και... ξέφυγε!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, στη μεγάλη αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των play-off, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, εντούτοις ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό», ανοίγοντας στο +4 τη διαφορά.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με το «καλησπέρα» και ένα φοβερό γκολ του Τεϊσέιρα, ωστόσο μετά δέχθηκαν την ανατροπή, μαζί και την πρώτη εντός έδρας ήττα.

Το σύνολο του Χένινγκ Μπεργκ έφερε «τούμπα» το ματς, αρχικά με πολύ ωραίο τέρμα του Λοΐζου στο 24' και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσέποβιτς στο 45+1', κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για τον τίτλο.

Με αυτή τη νίκη η Ομόνοια παρέμεινε στην κορυφή με 63 βαθμούς πλέον και την επόμενη (4η) αγωνιστική των play-off, υποδέχεται την Πέμπτη (18/3, 19:00) την ΑΕΚ στο ΓΣΠ.

Από την άλλη η ΑΕΛ έμεινε στην 2η θέση με 59 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (17/3, 18:00) φιλοξενείται από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», στη ρεβάνς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Με την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, στο 3ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντανίλο από δεξιά σέντραρε στην περιοχή, εκεί όπου ανέβηκε ο Τεϊσέιρα και με εκπληκτικό γυριστό στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Στο 12' ο Σέχου έκανε λάθος γύρισμα, ο Μαέ έκλεψε και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνο που μάζεψε.

Πέντε λεπτά μετά η Ομόνοια σκόραρε με προβολή του Τσέποβιτς, ωστόσο ο Ασάντε που έκανε το γύρισμα ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Η ισοφάριση όμως ήρθε στο 24ο λεπτό. Ο Τσέποβιτς από αριστερά έκανε το γύρισμα έξω στην περιοχή, εκεί όπου ο Λοΐζου με προσποίηση και φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Στο 33' ο Τσέποβιτς πήρε από τον Τιάγκο και δοκίμασε το πλασέ εκτός περιοχής, με τον Βοζίνια να μαζεύει.

Τρία λεπτά μετά, ο Γκόμεθ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τη δεξιά γωνία, ο Βοζίνια όμως έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 42' η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ και απομάκρυνση του Ντανίλο με το χέρι, με τον Βασίλη Δημητρίου να βλέπει τη φάση στο VAR και να δείχνει την άσπρη βούλα.

Στην εκτέλεση ήταν ο Τσέποβιτς και με πλασέ στην αριστερή γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, φέρνοντας τούμπα το ματς στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

3

Στο 49' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Έουλερ να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά στην περιοχή, εκεί όπου ο Τόρες έπιασε το βολέ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά, ο Κούσουλος με ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά ανάγκασε τον Βοζίνια να πέσει και να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 59ο λεπτό, ο Λέτσιακς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Βοζίνια έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά με δεύτερη προσπάθεια και βοήθεια του Έουλερ πρόλαβε να την πιάσει ξανά προτού ο Ασάντε την στείλει στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ «απάντησε» με διπλή ευκαιρία στο 67', αρχικά με σουτ του Αντωνίου να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Φαμπιάνο και στην εκτέλεση η κεφαλιά του Σάντος πέρασε λίγο έξω.

Στο 72ο λεπτό, ο Ριέρα από αριστερά γύρισε στην περιοχή, ο Μηνάς Αντωνίου πήγε με φόρα και έκανε το σουτ από κοντά, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μηνάς Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φαμπιάνο ακούμπησε ελάχιστα και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η φάση έφερε μια σύρραξη μεταξύ Αβντιγιάι και Ντούρις και αμφότεροι δέχθηκαν απευθείας κόκκινη κάρτα.

0

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Έουλερ (64′ Σάντος), Μεντόγεβιτς (64′ Mεντόγεβιτς), Ζντραφκόφσκι (83′ Αβραάμ), Nτανίλο, Γεωργίου (64′ Αβντιγιάι), Τόρες (83′ Μπάμπιτς), Μαέ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Λοΐζου (87′ Μποτεάκ), Τιάγκο (77′ Τζιωνής), Ασάντε (77′ Παπουλής/90′ Λανγκ), Τσέποβιτς (77′ Ντούρις).