Αθλητικά

Αναβλήθηκε ολόκληρη αγωνιστική στην Ολλανδία για χάρη του Άγιαξ...

ΑΓΙΑΞ

Το ολλανδικό ποδόσφαιρο εκπροσωπείται περήφανα στην Ευρώπη από τον Άγιαξ και η Eredivisie πήρε την απόφαση ν' αναβάλει ολόκληρη αγωνιστική για να πάει ο Αίαντας ξεκούραστος στα ημιτελικά κόντρα στην Τότεναμ!

Η ομάδα του Τεν Χαγκ, μετά τη Ρεάλ, πέταξε εκτός συνέχειας του φετινού Champions League και τη Γιουβέντους, προκαλώντας έκπληξη, αλλά πολύ περισσότερο, προκαλώντας θαυμασμό.

Ο Άγιαξ παίζει εκπληκτικό ποδόσφαιρο, έχει παίκτες που πραγματικά καταλαβαίνουν ποια φανέλα φορούν και τι παρακαταθήκη τους έχει αφήσει ο Γιόχαν Κρόιφ και πετυχαίνουν κάτι ιδιαίτερο, το οποίο είχε να συμβεί από το 1997!

Η Eredivisie, επιδεικνύοντας σεβασμό και τιμή προς τον Αίαντα, αποφάσισε ν' αναβάλει ολόκληρη αγωνιστική του πρωταθλήματος για να πάει η ομάδα με φρεσκάδα στα ημιτελικά απέναντι στην Τότεναμ!

«Ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι ικανοποιητικό για όλες τις ομάδες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, αλλά είναι πολύ όμορφος ο λόγος της παρουσίας του Άγιαξ στα ημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης» ανέφερε ο ποδοσφαιρικός διευθυντής της KNVB, Έρικ Γκουντ.

Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί, πως πρόκειται για μια σεζόν που στην κορυφή γίνεται... χαμός, ενώ επίσης, η Ντε Γκράαφτσαπ, το ματς της οποίας με τον Άγιαξ αναβλήθηκε (είχε προγραμματιστεί για τις 28 Απρίλη), παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία! Η προσπάθεια επιβίωσης πρέπει να γίνει δίκαια και στα ίσια κι όχι να έχουν παίξει οι υπόλοιπες ομάδες νωρίτερα...

Εφόσον συμφωνήσουν οι ποδοσφαιριστές Αρχές αλλά και η Αστυνομία, όλα τα παιχνίδια της αναβληθείσας αγωνιστικής θα μεταφερθούν στην 15η Μαΐου.

Πηγή
gazzetta.gr
Επόμενο άρθρο

Η επίσημη τοποθέτηση της Ανόρθωσης για την έκτακτη Γενική Συνέλευση της ομάδας

Η Γενική Συνέλευση τελειώσε, η διαβουλεύσεις όμως συνεχίζονται...
19/04/2019 - 14:10

ΣχετικέςΕιδήσεις

Sold out το Άγιαξ - ΑΠΟΕΛ, η παρακάμερα του πρώτου αγώνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Την Παρασκευή διατέθηκαν τα τελευταία εισιτήρια του αγώνα στο Άμστερνταμ
23/08/2019 - 17:20

Ενδιαφέρει όσους θα ταξιδέψουν με τον ΑΠΟΕΛ στο Άμστερνταμ

Σημαντική ανακοίνωση από τους πρωταθλητές
22/08/2019 - 16:48

Ξεκίνησε η προπώληση των εισιτηρίων για τη ρεβάνς με Άγιαξ

Όλες οι λεπτομέρειες και οι πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζουν οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ
22/08/2019 - 11:21

Τέτι: «Δεν χρειάζεται να πουλήσουμε τον Αλ Τάμαρι»

Ο τεχνικός διευθυντής του ΑΠΟΕΛ ρωτήθηκε για τον Ιορδανό άσο και τον αγώνα με τον Άγιαξ
22/08/2019 - 10:27

Στην Ολλανδία η αποστολή του Απόλλωνα

Η Λεμεσιανή ομάδα θα αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν για τα πλέι οφ του Europa League
21/08/2019 - 14:56

Ανάλυση: Το θέλει, το πιστεύει και έδειξε ότι μπορεί ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τι κρατάμε από την ισοπαλία των πρωταθλητών Κύπρου κόντρα στον Άγιαξ
21/08/2019 - 08:31

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τροχαίο ατύχημα στον αυτοκινητόδρομο Λάρνακας- Αγίας Νάπας

Ζεύγος με παιδί στο Νοσοκομείο - Αυξημένη τροχαία κίνηση

Νέα κίτρινη προειδοποίηση λόγω υψηλών θερμοκρασιών (ΦΩΤΟ)

Αυξημένες νεφώσεις την Κυριακή και τη Δευτέρα στα ορεινά

Εκδήλωση έξω από την πρεσβεία της Βραζιλίας για τις πυρκαγιές στον Αμαζόνιο

Έκλεισαν τον δρόμο μπροστά από το κτίριο για να ακουστεί η φωνή τους
Ελλάδα

Ελλάδα: 60 άτομα εγκλωβίστηκαν σε παραλία λόγω μεγάλης φωτιάς στη Λέρο

Στη Λέρο δεν υπάρχει πυροσβεστικό κλιμάκιο παρά μόνο ένας εποχικός πυροσβέστης

Άγριο έγκλημα στην Καβάλα για ένα...πάρκινγκ

Γείτονας πυροβόλησε και σκότωσε μητέρα και γιο λόγω ενός φορτηγού

Ελλάδα: Εθελοντές έβγαλαν 58 τόνους σκουπιδιών από τη θάλασσα

Μια προσπάθεια που γίνεται τα τελευταία 6 χρόνια
Διεθνή

Κατέρχονται σε τριήμερη απεργία οι πιλότοι της British Airways

Δείτε ποιες ημερομηνίες θα επηρεαστούν οι πτήσεις

Καίγεται ο Αμαζόνιος: Πυρκαγιές στον "πνεύμονα της γης"

73.000 φωτιές καταγράφηκαν στα δάση του Αμαζονίου από τον Ιανουάριο μέχρι τον Αύγουστο

Νεκρή 17χρονη Ισραηλινή από βομβιστική επίθεση στη Δυτική Όχθη

Δέχθηκαν επίθεση από Παλαιστινίους με έναν αυτοσχέδιο εκρηκτικό μηχανισμό

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 23/08/2019 - 20:20ALPHA NEWS