Ανάλυση: Εμφάνιση... τίτλου για την ΑΕΛ

Τετάρτη, 3/2/2021 - 19:35

Νίκησε, έκλεισε τις αγωνιστικές της εκκρεμότητες και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στους δύο βαθμούς. Ναι, η ΑΕΛ βρίσκεται μια... ανάσα από τον συμπολίτη Απόλλωνα και μπορεί να ονειρεύεται την κατάκτηση του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ το απόγευμα της Τετάρτης (03/02) πραγματοποίησε με καθ' όλα επαγγελματική εμφάνιση, νίκησε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική και πλέον βλέπει τη συνέχεια με ακόμη περισσότερη αισιοδοξία.

Στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε ουσιαστικά η ομάδα της Λεμεσού ευτύχισε να σκοράρει με τον Αντρέ Τεϊσέιρα στο πέμπτο λεπτό. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του κεντρικού αμυντικού της ΑΕΛ μετά τις 11 Ιανουαρίου 2020. Παράλληλα, η ΑΕΛ έγινε η ομάδα με τους περισσότερους σκόρερ στο πρωτάθλημα αφού βρήκε γκολ συνολικά από 14 διαφορετικούς παίκτες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τόρες έστησε κανονικό... πάρτι στη δεξιά πτέρυγα. Εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες και την απειρία του Γαβριήλ και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Παράλληλα, στο πρώτο ημίχρονο, η πίεση που έβαλαν ψηλά οι παίκτες της ΑΕΛ στους αντιπάλους οδήγησε στα αβίαστα λάθη από τον ΑΠΟΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί η ΑΕΛ να μη μπήκε καλά όμως σε μια ανύποπτη φάση κατάφερε να κερδίσει πέναλτι το οποίο αξιοποίησε σε γκολ ο Μαέ. Κάπου εκεί το προβάδισμα των δύο γκολ, έδωσε άλλη ψυχολογία στους Λεμεσιανούς, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα τους με χαρακτηριστική ευκολία.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΛ είναι η Πάφος εντός έδρας για την 23η αγωνιστική. Παιχνίδι στο οποίο οι «λέοντες» θέλουν να πάρουν το τρίποντο της νίκης για να παραμείνουν σε τροχιά... τίτλου και κοντά στον συμπολίτη.