Αναπάντεχο «μπλοκ» της Αλκής στον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 28/1/2019 - 20:54

Αναπάντεχη ισοπαλία για τον ΑΠΟΕΛ εντός έδρας με την Αλκή. Οι πρωταθλητές κόλλησαν στο 0-0 με την «Αθάνατη» και πλέον είδαν την διαφορά από τις ομάδες της Λεμεσού να μειώνεται στους δύο βαθμούς.

Να σημειώσουμε ότι ο ΑΠΟΕΛ απώλεσε πέναλτι στο 8ο λεπτό με τον Μοράις ενώ για 20 λεπτά αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Σόουζα αποβλήθηκε.

Η Αλκή παρατάχθηκε πολύ σωστά αμυντικά στο ΓΣΠ και δεν άφησε τον ΑΠΟΕΛ να κάνει το δικό του παιχνίδι αναγκάζοντας τους ποδοσφαιριστές του σε βεβιασμένες κινήσεις.

Πλέον με αυτό το αποτέλεσμα ο ΑΠΟΕΛ φτάνει στους 42 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή ενώ η Αλκή πάει στους 16 και παραμένει στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Πάφο ενώ η Αλκή φιλοξενεί και αυτή με τη σειρά της την Ένωση.

Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο λεπτό. Ο Σόουζα βρήκε τον Ενσούε μέσα στην περιοχή με τον μπακ του ΑΠΟΕΛ να δίνει την πάσα στον Νατέλ. Το σουτ του Βραζιλιάνου ωστόσο χτύπησε σε σώματα

Στο έβδομο λεπτό ο Μοράις ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει το πέναλτι. Ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Πάρνο απόκρουσε και διατήρησε το 0-0 στην αναμέτρηση.

Πρώτο καλό σουτ για την Αλκή στο 14ο λεπτό με την ατομική προσπάθεια του Μάριου Ηλία. Δεν βρήκε στόχο ο νεαρός Κύπριος επιθετικός.

Στο 19ο λεπτό ο Ζαχίντ μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Πάρντο.

Στο 36ο λεπτό ο Ενσούε έκανε την σέντρα με τον Νατέλ να προσπαθεί και να μπαίνει στη φάση την τελευταία στιγμή. Η κεφαλιά του όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 53ο λεπτό σουτ του Μπάλογκ πλάγια στην περιοχή, χωρίς πρόβλημα ο Πάρντο μάζεψε την μπάλα.

Πολύ καλή ευκαιρία για την Αλκή στο 59ο λεπτό. Ο Μάριος Ηλία έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Βάτερμαν.

Στο 73ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Σόουζα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Μοναδική ευκαιρία για την Αλκή στο 80ο λεπτό με τον Κάρλος να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ όμως το τελείωμα του σταμάτησε στα πόδια του Βάτερμαν ο οποίος έσωσε τους πρωταθλητές.

Στο 83ο λεπτο ο Νατέλ μπήκε στην περιοχή της Αλκής όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον πανέτοιμο Πάρντο.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ αύξησε την πίεση του για να βρει το νικητήριο γκολ, κλείνοντας την Αλκή στο δικό της μισό.

ΑΠΟΕΛ (Τραμεζάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Νσούε, Καζού (Αλωνεύτης 88’), Μοράις (Μπέζιακ 69’), Σόουζα, Ζαχίντ, Νατέλ, Μπάλογκ (Εφραίμ 62’)

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Χαραλάμπους, Φλόρες, Χριστοφή, Χαρή, Γκαντάτσια, Τραϊτσέφσκι, Σπόλιαριτς (Κωνσταντίνου 84’), Σταύρου, Τριμπό, Ηλία (Κάρλος 78’)

Δηλώσεις

Τραμεζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Ευχαριστώ τον συνάδελφο, δεχόμαστε το σημερινό αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε με ότι είχαμε μέχρι το τέλος όπως είπε και ο προπονητής της Αλκής έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι σήμερα. Είχαμε τις ευκαιρίες μας από τα φτερά αλλά σήμερα δεν ήμασταν όσο κυνικοί θα έπρεπε ειδικά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, εδώ θα δούμε αν είμαστε μεγάλη ομάδα ή όχι. Θα φανεί στο επόμενο παιχνίδι με την Πάφο πως θα αντιδράσουμε. Είμαι θετικός, είμαι σε μια ομάδα που δίνει τα πάντα και θα τα δώσουμε μέχρι το τέλος. Επαναλαμβάνω μέχρι το τέλος της σεζόν θα δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Σακκάς (Αλκή): «Σήμερα κατεβήκαμε με αρκετές αλλαγές. Είχαμε ποδοσφαιριστές στο όριο. Είμαι ευχαριστημένος διότι μπήκαν κάποιοι ποδοσφαιριστές και έπαιξαν καλά. Δουλέψαμε αρκετά για να κλείσουμε τον κεντρικό διάδρομο του ΑΠΟΕΛ. Ξέραμε πως θα δεχόμασταν πίεση από τα πλάγια, ρισκάραμε, αλλά γίναμε και εμείς επικίνδυνοι. Σημαντική στιγμή ήταν η απόκρουση του Πάρντο και μπορέσαμε να σταθούμε πειθαρχημένα στη συνέχεια. Πολύ σημαντικός βαθμός για μας απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες. Δεν πετάμε στα σύννεφα, συνεχίζουμε».

Πάρντο (Αλκή): «Ήταν δύσκολο αλλά καταφέραμε να πάρουμε τον βαθμό, μπορούσαμε και να κερδίσουμε αλλά είναι πάντα δύσκολο εδώ να πάρεις ακόμα και τον βαθμό. Κάνουμε καλή δουλειά, πάμε σε κάθε παιχνίδι σαν να είναι τελικός».

Για το πέναλτι: «Τίποτα, ήταν ένα πέναλτι, το απέκρουσα».

Για το παιχνίδι με την ΕΝΠ: «Πρέπει να πάμε να κερδίσουμε, αυτός είναι ο μόνος δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε».

Για το συναίσθημα όταν παίζει με το ΑΠΟΕΛ: «Είμαι επαγγελματίας, πριν από το παιχνίδι έχω φίλους, μέσα στο παιχνίδι δεν έχω φίλους, μετά το τέλος του αγώνα έχω φίλους. Είμαστε επαγγελματίες, αυτή είναι η δουλειά μας».

Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Κάναμε ένα επιπόλαιο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ήμασταν σοβαροί στην τελική πάσα και χάσαμε δυο πολύτιμους βαθμούς. Πρέπει να προβληματιστούμε. Είναι θέμα του προπονητή να βρει τι κάναμε λάθος και να το διορθώσει».

Για την φάση του Σόουζα: «Έχουμε διαφορετική αντίληψη για την φάση του Λούκας Σόουζα. Πολύ κακώς ο ποδοσφαιριστής μας αντέδρασε, αλλά θεωρούμε ότι η φάση που προκάλεσε την αντίδρασή του ήταν πολύ επικίνδυνο. Ωστόσο δεν ήταν αυτή η αιτία που χάσαμε δυο βαθμούς. Σε καμία περίπτωση δεν μας επηρέασε το χαμένο πέναλτι. Το θέμα ήταν ότι δεν ήμασταν σωστοί στην τελική πάσα».

Για την επόμενη μεταγγραφή: «Θα προκύψει κάποια κίνηση, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε».

Τζιάμπος (Αλκή): «Ίσως ένας από τους μεγαλύτερους βαθμούς που έχουμε πάρει τη φετινή σεζόν απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. Έπαιξε σημαντικό ρόλο και η απόκρουση πέναλτι από τον Πάρντο το οποίο κράτησε τις ισορροπίες. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκαμε και μεις τα πατήματά μας και βάλαμε δυσκολίες στο ΑΠΟΕΛ. Ήρθαμε για να παλέψουμε και παλέψαμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Η αυτοσυγκράτηση δίνει βαθμούς. Απλά πήραμε έναν βαθμό και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Δεν έχει κριθεί κάτι. Σίγουρα είναι θέμα ηρεμίας και συγκέντρωσης μέχρι το τέλος. Είναι ένας μεγάλος βαθμός. Έχουμε έναν μεγάλο παιχνίδι την Κυριακή με την ΕΝΠ όπου επιβάλλεται να κερδίσουμε».