Ανατροπή και... τρόπαιο για τον Απόλλωνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 9/8/2017 - 21:49

Ανατροπή και... τρόπαιο για τον Απόλλωνα ο οποίος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Εφραίμ, τελικώς κατάφερε με δυο γκολ των Ντα Σίλβα και Σκέμπρι στο δεύτερο ημίχρονο να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά καλά ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να αποζητούν από τα πρώτα λεπτά το γκολ.

Η πρώτη ευκαιρία θα ρθει για τον Απόλλωνα με τον Σαρδινέρο να βγαίνει μόνος με τον Πάρντο όμως να μαζεύει την μπάλα.

Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φάση που βρήκε ευτύχισε στο 8΄ να σκοράρει με τον Εφραίμ. Ο Εμπεσίλιο δεν έπιασε καλά το σουτ όμως ο Κύπριος άσος βρέθηκε σε επικαίρη θέση και έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας είχε πολύ καλή ευκαιρία με τον Σαρδινέρο όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Σταδιακά έπεσε ο ρυθμός με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να κάνουν κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία των δυο τερματοφυλάκων.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να σκοράρει ώστε να ισοφαρίσει. Στο 49΄ ο Σκέμπρι σούταρε με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω.

Οι κυπελλούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι αφού κυριρχησαν στον χώρο του κέντρου. Παρόλα αυτά ο ΑΠΟΕΛ θα βρει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του με τον Ορ, όμως το σουτ του έδιωξε ωραία ο Βάλε.

Στο 71΄ ο Βασιλείου θα δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα του πολύ καλού Μηνά Αντώνιου.

Στο 77΄ ο Απόλλωνας θα κερδίσει φάουλ στον άξονα και μακριά από την περιοχή. Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε απευθείας και ισοφάρισε το σκορ.

Ο Απόλλωνας όμως δεν έμεινε μόνο εκεί, αφού στο 87΄ θα κάνει την ολική ανατροπή με τον Σκέμπρι, ο οποίος έφτασε τον Πάρντο και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1 για τους γαλάζιους της Λεμεσού.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μοράις, Μερκής (83' Μακρής), Ρουέδα, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (61' Ποτέ), Αντωνίου, Ορ, Εφραίμ (69' Αλωνεύτης)

Απόλλων: Bάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Χάμπος, Βασιλείου, Σακέτι, Σπόλιαριτς (74' Ζάντερ), Ντα Σίλβα, Σαρδινέρο, Γιάκολις (46' Σκέμπρι), Ζελάγια (59' Μάγκλιτσα)