Ανατροπη με "τεσσάρα" στις καθυστερήσεις για τον Απόλλωνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/9/2017 - 21:03

Ο Απόλλωνας είχε την απάντηση και πάλι στο τέλος. Μπορεί η ομάδα της Λεμεσού να βρέθηκε πίσω στο σκορ δυο φορές. Όμως τελικά επικράτησε με ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις με 4-2. Η νίκη αυτή των κυπελλούχων ήταν η πρώτη τους στον φετινό μαραθώνιο.

Α΄ Ημίχρονο:

Έβαλε  πολύ δύσκολα στον Απόλλωνα ο Ερμής στο Τσίρειο στο πρώτο μέρος. Η ομάδα της Αραδίππου πήρε κεφάλι στο σκορ στο 33' με τον Ράντου να κάνει όλη την δουλειά από δεξιά και να σερβίρει γκολ στο πιάτο στον Γουίκς που από πολύ κοντά νίκησε τον Βάλε για το 0-1. Οι γαλάζιοι τουλάχιστον κατάφεραν να μην πάνε ηττημένοι στα αποδυτήρια.

Ο Νίκο Μαρτίνες πήρε το αίμα του πίσω για την χαμένη ευκαιρία στο 10 λεπτό, όταν νικήθηκε από τον Σωφρονίου και αυτή την φορά στο 45' νίκησε τον τερματοφύλακα των ''φτεροπόδαρων'', γράφοντας το 1-1.Ντεμπούτο με την φανέλα του ''θεού'' κάνει ο Βραζιλιάνος Άλαν.

Β΄ Ημίχρονο:

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε σε κομβικό σημείο του αγώνα, εντούτοις ήταν ο Ερμής που πήρε κεφάλι εκ νέου στον αγώνα με σκόρερ τον Εμεχάρα στο 49΄, ο οποίος με πανέμορφο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπρούνο Βάλε.

Οι αλλαγές  που έκανε ο Σωφρόνης Αυγουστή άλλαξαν προς το καλύτερο την εικόνα του Απόλλωνα. Αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν στην ισοφάριση στο 71΄ με τον Ζελάγια. Δημιουργός ο Μάγκλιτσα με σέντρα από δεξιά, ο Σωφρονίου δεν έδιωξε σωστά την μπάλα η οποία έφτασε στον Ζελάγια ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα και ισοφάρισε.

Η μεγάλη πίεση από τον Απόλλωνα έφερε και την ολική ανατροπή  στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 93΄ Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο προωθημένος Ρομπέρζ με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Σωφρονίου για το 3-2, ενώ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άλεξ εκτέλεσε φάουλ και ο Ζελάγια με κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον Σωφρονίου  σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη νίκη του Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Απολλων: Βάλε, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Άλαν (80'Άλεξ), Μαρτίνες (59'Γιάκολις), Σκέμπρι, Μάγκλιτσα, Σαρδινέρο (55'Ζελαγια).

Ερμής: Σωφρονίου, Σανδραβέλης, Ιμερένκοφ, Φρίμπονγκ, Μαρτίνιουκ, Εμεχάρα (66'Ταραλίδης), Ράντου, Χριστοφή, Τσίνα, Νταμσέφσκι (75'Κωνσταντίνου), Γουίκς.