Ανατροπή με... υπογραφή Καβάνι για τη Γιουνάιτεντ

Κυριακή, 29/11/2020 - 18:09

Αυτά δεν γίνονται. Ή μάλλον, γίνονται και παραγίνονται όταν πρόκειται για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πέτυχε μια απίθανη ανατροπή στο «Σεντ Μέρις» νικώντας 3-2 τη Σαουθάμπτον, η οποία είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 2-0, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League.

Και μπορεί το ποδόσφαιρο να είναι ομαδικό άθλημα, αλλά η συγκεκριμένη νίκη πιστώνεται στον μέγιστο βαθμό στον Έντινσον Καβάνι. Ο Ουρουγουανός επιθετικός μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 46’ και με δύο γκολ και μια ασίστ στο τέρμα που σημείωσε ο Φερνάντες, έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του.

Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι», που πλησίασαν την 5άδα με 16 βαθμούς, πέτυχαν ένα ιστορικό ρεκόρ με 8 συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, διεύρυνε το αήττητο εκτός έδρας σερί της, αφού η τελευταία ήττα μακριά από το Ολντ Τράφορντ σημειώθηκε στις 19 Ιανουαρίου (9-2-0).

Από την άλλη, οι «Άγιοι», που έμειναν στην 5η θέση και στους 17 βαθμούς, δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ ημιχρόνου και να φτάσουν στην πρώτη εντός έδρας νίκη επί της Γιουνάιτεντ από το 2003 (0-4-6).