Ανέβασε «στροφές» η Ρόμα, τα «χάλασε» η Λάτσιο

Σάββατο, 29/12/2018 - 19:06

Σε… ευρωπαϊκή τροχιά βρίσκεται πλέον η Ρόμα, καθώς νίκησε επίσης εκτός έδρας, τη νεοφώτιστη Πάρμα με 2-0. Αμφότερα τα τέρματα των «τζιαλορόσι» ήρθαν στην επανάληψη, με τους Μπράιαν Κριστάντε και Τσενγκίζ Ουντέρ να σκοράρουν και να ανεβάζουν την ομάδα τους στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Τέταρτη φιγουράρει η… αιώνια αντίπαλος Λάτσιο, που είδε όμως την διαφορά της από την τρίτη Ίντερ να «ανοίγει» στους επτά βαθμούς, μετά το σημερινό 1-1 με την Τορίνο, στο Ολυμπιακό στάδιο της Ρώμης. Μάλιστα, η «γκρανάτα» ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντρέα Μπελότι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να έρθει ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής και να «σώσει» τον βαθμό, ισοφαρίζοντας λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ενώ αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν με παίκτη λιγότερο, η μεν Λάτσιο από το 86’ με τον Άνταμ Μάρουσιτς να αποβάλλεται, η δε Τορίνο τέσσερα λεπτά μετά, λόγω της κόκκινης του Σουαλιχό Μεϊτέ...