Ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το «διπλό» ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 11/12/2020 - 18:52

Ο Απόλλωνας με αλλαγμένη εικόνα μετά την ανάπαυλα, επικράτησε με 1-0 της Δόξας στο «Μακάρειο», για την 14η αγωνιστική και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι κρατιούνταν καλά για ένα ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο δέχθηκαν νωρίς γκολ και δεν μπόρεσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Η ομάδα της Λεμεσού δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου δεν μπρόρεσε να απειλήσει δημιουργόντας ελάχιστες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Το πρώτο μέρος επισκιάστηκε και από τον τραυματισμό του Σακέτι, που αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή.

Μετά την ανάπαυλα ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε αλλαγμένος και στην πρώτη του τελική κατάφερε να σκοράρει με τον Πίττα. Στη συνέχεια δημιούργησε κι έχασε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι έγινε με την εφαρμογή του VAR, για πρώτη φορά στο κυπριακό ποδόσφαιρο, το οποίο δεν χρειάστηκε να επέμβει ιδιαίτερα, παρά μόνο στο γκολ που επικυρώθηκε ορθά.

Μετά από αυτή τη νίκη οι «γαλάζιοι» ανέβηκαν προσωρινά στην κορυφή και στους 29 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς παραμένει στην 8η με 17.

Την επόμενη (15η) αγωνιστική η Δόξα φιλοξενείται την Κυριακή (20/12, 20:00) στο Δασάκι από τον Εθνικό, ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα (20/12, 16:00) τον Ερμή στο Τσίρειο.

Στο 21' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Πίττα να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει έξω.

Δύο λεπτά μετά, ο Σακέτι πάτησε άσχημα το πόδι του στον αγωνιστικό χώρο και αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμό στον μηρό.

1

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 34ο λεπτό, με τον Βασιλείου να κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Ντιγκινί έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Χάμπος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Στην πρώτη τελική του δευτέρου ημιχρόνου, στο 51ο λεπτό, ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ. Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Πίττας έπιασε με τη μια το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Τέσσερα λεπτά μετά, η ομάδα της Λεμεσού πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, με τον Ματέι να κάνει το πλασέ από αριστερά και τον Παρασκευά να διώχνει δύσκολα.

Στο 58' ο Πίττας δοκίμασε να απειλήσει από μακριά πιάνοντας ένα πολύ καλό σουτ, με τον Παρασκευά να απκρούει δύσκολα ξανά σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση οι «γαλάζιοι» έχασαν νέα ευκαιρία, με τον Ματέι σε μια πανομοιότυπη φάση με τη δική του προηγουμένως, έπιασε ξανά το πλασέ από αριστερά και η μπάλα αυτή τη φορά έφυγε λίγο έξω.

Νέα καλή φάση στο 66ο λεπτό, με τον Γιαννιώτα να κάνει την κίνηση από δεξιά και να πιάνει το σουτ και ο Παρασκευά απέκρουσε ξανά.

Η Δόξα σκόραρε στο 69' με τον Ολιβέιρα, μετά από σέντρα του Μέσκα, ο οποίος ήταν καθαρά σε θέση οφσαίντ και ο βοηθός σήκωσε τη σημαία χωρίς να χρειαστεί ιδαίτερα το VAR.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Παρασκευά, Μιντίκκης (88′ Κωμοδίκης), Πάντιτς, Μουχτάρης, Χριστοφή (67′ Ολιβέιρα), Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (76′ Κίκας), Οικονομίδης, Mέσκα, Φιρμίνο (76′ Λουίς Κάρλος), Σαντίκ.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (79′ Σάλαϊ), Σακέτι (26′ Ντένιτς), Χάμπος Κυριάκου, Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (72′ Νταμπό), Ντιγκινί.

0

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη τους. Είχαμε πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ελέγξαμε το παιχνίδι. Αμυντικά είχαμε κλείσει τους διαδρόμους, παρόλο που ο Απόλλων είχε την κατοχή της μπάλας, γυρόφερνε το κουτί, όμως ήμασταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Μας απογοητεύει που δεν πήραμε βαθμούς, παίζαμε στην έδρα μας και θέλαμε να κερδίσουμε κάτι. Προσπαθήσαμε στο β’ ημίχρονο, αλλά πιστεύω ότι και να κάναμε δεν θα μπορούσαμε να σκοράραμε. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσαμε. Θα δουλέψουμε στα επόμενα παιχνίδια για να επανέλθουμε στις νίκες».

Για τους στόχους της Δόξας: «Οι στόχοι είναι εκεί και η Δόξα αυτό που στοχεύει είναι όσο πιο γρήγονα ξεμπλέξει από περιπέτειες. Από εκεί και πέρα όσο πιο καλά τα πάμε τόσο το καλύτερο. Οι παίκτες μου πειθαρχούν και ακούνε τις οδηγίες μέχρι το τελευταίο λεπτό»

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τη νοοτροπία που είχαν, για την ποιότητα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και το αποτελέσματα απέναντι σε μία δυσκολοκατάβλητη ομάδα. Θεωρώ ότι ελέγχαμε το παιχνίδι απόλυτα, κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες και άλλες προϋποθέσεις που στο μισό μέτρο δεν στέλναμε την μπάλα μέσα. Ο αντίπαλος σε κάποια στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τον έλεγχο, δεν παίζουμε μόνοι μας, αλλά δεν έκανε κάποια ευκαιρία ή κάποια προϋπόθεση για γκολ. Γενικά η νίκη μας είναι δίκαιη και είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά και την εικόνα μας. Θα ξεκουραστούμε σήμερα και από αύριο η προσοχή μας θα είναι στο επόμενο παιχνίδι».

Για τη διαφορά στην απόδοση του Απόλλωνα στα δύο ημίχρονα: «Νομίζω το πρώτο ημίχρονο παίξαμε κατά διαστήματα καλά, φτιάξαμε προϋποθέσεις αλλά δεν τις κάναμε ευκαιρίες απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Μετά το γκολ που πετύχαμε λειτούργησε ευεργετικά για εμάς. Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή».

Για τον τραυματισμό του Σακέτι: «Θα μπορούμε να πούμε περισσότερα για τον Σακέτι αύριο, όταν θα περάσει από τις εξετάσεις».

Για το αν έχει περαστεί η φιλοσοφία ου στην ομάδα: «Είμαι όχι πολύ, αλλά πάρα πολύ ευχαριστημένος. Έχω παίκτες με εμπειρία, ποιότητα και παραστάσεις με αποτέλεσμα να αφομοιώνουν γρήγορα αυτά που ζητάω. Κρατήσαμε πράγματα που είχε η ομάδα πριν από εμένα και προσθέτουμε μερικά που θεωρούμε χρήσιμα για εμάς».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Πολύ σημαντική νίκη, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Είναι τρεις βαθμοί όπως σε κάθε παιχνίδι. Είμαι πολύ χαρούμενος που σκοράρω και βοηθάω την ομάδα μου να κερδίζει. Πιστεύω ότι μπορώ να το κάνω και θα προσπαθήσω να συνεχίσω. Είναι ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, έχω πίστη για τις δυνατότητες της ομάδας μου και πιστεύω ότι μπορούμε να το καταφέρουμε».