Ανεπανάληπτη εξέλιξη στο ντέρμπι του Ρουρ στην Γερμανία

Σάββατο, 25/11/2017 - 18:53

Αν και το πρώτο ημίχρονο στο «ντέρμπι της Κοιλάδας του Ρουρ» προμήνυε υγιεινό περίπατο για την Ντόρτμουντ (4-0), η ψυχωμένη Σάλκε πάλεψε για μία επική επιστροφή και τα κατάφερε στο φινάλε (4-4), σε ένα ματς με απίστευτη εξέλιξη. Στην δεύτερη θέση η Λειψία.

Το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Bundesliga ξεκίνησε με εκ διαμέτρου αντίθετη ψυχολογία καθώς η μεν Ντόρτμουντ προερχόταν από τρεις σερί ήττες παρουσιάζοντας προβληματική εικόνα, η δε Σάλκε ήταν στην δεύτερη θέση και έδειχνε σε ανοδική φόρμα.Στον αγωνιστικό χώρο του «Signal-Iduna-Park» διεξήχθη ένας αγώνας με απίστευτη εξέλιξη και «βροχή» από γκολ. Μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία, ακολούθησε «κίτρινη καταιγίδα» που παρέσυρε την Σάλκε.

Ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ήταν αυτός που στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μετά από όμορφη συνεργασία των παικτών του Μποζ, για να ακολουθήσει το 2-0 στο 18' με αυτογκόλ του Σταμπουλί.Η ψυχρολουσία για τους «βασιλικούς μπλε» δεν είχε περάσει και το ονειρικό ξεκίνημα των Βεστφαλών συνεχίστηκε. Στο 20' ο Γκέτσε πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα για ένα ακόμα γκολ, ενώ το 4-0 διαμόρφωσε ο Ράφαελ Γκερέιρο, με την Ντόρτμουντ να ευστοχεί σε κάθε τελική της προσπάθεια, σμπαραλιάζοντας κάθε αμυντικό πλάνο του Ντομένικο Τεντέσκο.

Τα πάντα κυλούσαν εφιαλτικά για την Σάλκε, η οποία μάλιστα έκανε δύο αλλαγές πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο 45λεπτο, στο οποίο η Σάλκε ήταν περισσότερο επιθετική. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με τους Μπούργκσταλερ (61') και Χαρίτ (65'), πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Ομπαμεγιάνγκ (72') ενώ στο 74' πλησίασαν στο 4-3 έχοντας δοκάρι.

Το γκολ αυτό ήρθε από τον Καλιγκιούρι στο 86', που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο ματς, με την Σάλκε να πετυχαίνει μία ασύλληπτη επιστροφή στις καθυστερήσεις με ήρωα τον Νάλντο στο 94'!

Με το ισόπαλο 4-4 η Σάλκε ανέβηκε στους 24 βαθμούς ενώ η Ντόρτμουντ πήγε στους 21, αγνοώντας την νίκη για έκτο συναπτό αγώνα στο πρωτάθλημα.

Ντόρτμουντ (Πέτερ Μπος): Βάιντενφελερ, Σμέλτσερ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Βάιγκλ, Σαχίν, Γκερέιρο (84’ Ζαγκαντού), Πούλισιτς, Γιαρμόλενκο (68’ Μπάρτρα), Γκέτσε (78’ Κάστρο), Ομπαμεγιάνγκ

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, Καλιγκιούρι, Σταμπουλί, Νάλντο, Κέρερ (46’ Νάστασιτς), Οτσίπκα, ΜακΚένι (33’ Αρίτ), Μάιερ, Κονοπλιάνκα, Ντι Σάντο (33’ Γκορέτσκα), Μπούργκσταλερ