«Τούμπαρε» τη Δόξα και μπήκε με το... δεξί στη β' φάση η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/3/2023 - 18:55

«Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο!

Η Ανόρθωση έφερε τα... πάνω-κάτω, επικράτησε με 3-1 της Δόξας και ξεκίνησε ιδανικά στην πρεμιέρα των play-off του δεύτερου γκρούπ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Τιτζιανί και κατάφεραν να διαχειριστούν πολύ καλά το προβάδισμα τους, ενώ ταυτόχρονα απειλούσαν την αντίπαλη περιοχή.

Η «Κυρία» δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό, ώστε να γίνει επικίνδυνη και πήγε στα αποδυτήρια χωρίς αντίδραση. Μετά την ανάπαυλα όμως, ανέβασε «στροφές» και έκανε την ανατροπή, με τους Τεχέρα και Γουαρίς να σκοράρουν στο 60ο λεπτό και 74ο λεπτό αντίστοιχα.

Επηρεασμένη τόσο από τα γκολ, όσο και από το γεγονός ότι είχε μείνει με δέκα παίκτες, μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα, που δέχθηκε ο Αμπντουλαχί στο 56ο λεπτό, η Δόξα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και είδε τον Φερέιρα να διαμορφώνει το τελικό σκορ λίγο πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 36 βαθμούς και βρίσκονται στην δεύτερη θέση του γκρούπ, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς παρέμεινε στους 21 βαθμούς και τοποθετείται στην έκτη θέση.

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική των play-off, η Ανόρθωση φιλοξενείται την Κυριακή (19/03, 17:00), στο Μακάρειο από τον Ολυμπιακό και η Δόξα υποδέχεται την Πέμπτη (16/03, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» την Καρμιώτισσα.

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Μπαισίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης (73′ Γουαρίς), Κορτές (81′ Φερέρα), Αντωνίου (73′ Ιωάννου), Νινγκά (46′ Χριστοφή), Κορρέα (46′ Μραζ)

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μπένι (64′ Τραϊτσέφσκι), Τιντζανί (78′ Ερέρα), Σαντίκ, Ασαμόα (85΄Ίλιτς), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Φαουάζ, Στυλιανού (85′ Μέσκα), Ασάντε, Κέρλα