Άντεξε και... ελπίζει σε πρόκριση η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 25/7/2019 - 23:30

«Κράτησε» και ελπίζει σε πρόκριση η ΑΕΛ στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έμεινε στο 0-0 με τον Άρη και πλέον τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στον επαναληπτικό που θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα στην «ΑΕΚ Αρένα».

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης όμως και η ΑΕΛ είχε τις δικές τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση.

Τρομερή εμφάνιση από τον Βοζίνια ο οποίος κατέβασε τα «ρολά» και άφησε την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Να θυμίσουμε ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μόλντε – Τσουκαρίτσκι. Και αυτό το ζευγάρι έμεινε στο μηδέν στην πρώτη αναμέτρηση.

α

Στο πέμπτο λεπτό ο Άρης έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Ιντέγιε μόνος αμαρκάριστος μπροστά από τον Βοζίνια αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή από τον Ντιγκινί όμως ο Βοζίνια σε ετοιμότητα μάζεψε τη μπάλα στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 18ο λεπτό ο Άρης έχασε νέα φάση μετά από κεφαλιά του Ιντέγιε ανάμεσα στον Γκοντάλ και Τζούνιορ. Η κεφαλιά του φορ του Άρη πέρασε πάνω από την εστία του Βοζίνια.

Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, διπλή μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Αρχικά ο Βοζίνια απέκρουσε το βολέ του Μπάσα και στη συνέχεια ο Φετφατζίδης με ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια σημάδεψε το δοκάρι.

α

O ρυθμός της αναμέτρησης στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αισθητά πεσμένος. Ο Άρης συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας όμως χωρίς να μπορεί ουσιαστικά να απειλήσει την εστία του Βοζίνια.

Στο 67ο λεπτό ο Ιντέγιε μπήκε στην περιοχή και σούταρε, ο Ντόσα Τζούνιορ έβαλε σωστά το πόδι του και δεν του επέτρεψε να απειλήσει.

Τρομερό σουτ του Γκαζαριάν στο 69ο λεπτό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια έξω. Μοναδική στιγμή για τους κυπελλούχους να ανοίξουν το σκορ στο «Κλεάνθης Βικελλίδης».

Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τόνσο έκανε φοβερή ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή, ο Βοζίνια όμως κράτησε το μηδέν με φοβερή επέμβαση.

Νέα διπλή ευκαιρία και δοκάρι για τον Άρη στο 87ο λεπτό. Ο Ματίγια μετά το κακό διώξιμο των αμυντικών κάνει το σουτ, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ντιγκινί στη συνέχεια πήρε το ριμπαουντ αλλά δεν βρήκε εστία.

Άρης Θεσσαλονίκης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Koρχούτ, Βέλεθ, Ροζ, Μπάσα (Πατσέκο 74’), Ματίγια, Ντιγκινί, Φετφατζίδης (Λάρσον 65’), Τόνσο (Μαρτίντεζ 84’), Ιντέγε.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ν. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ (Ιβάν Κάρλος 79’), Γκοντάλ, Α. Τεϊσέιρα, Γουίλερ (Αβραάμ 88’), Γκαθτανιάγα, Αντάμοβιτς (Γκαζαριάν 62’), Ζντραφκόφσκι, Αγκάνοβιτς, Χουράδο.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Είμαι ευχαριστημένος από το 0-0, είναι ένα καλό αποτέλεσμα για εμάς».

Για τις αναγκαστικές αλλαγές που έκανε λόγω τραυματισμών: «Είναι λογικό μετά από μία προετοιμασία κάποιοι παίκτες να έχουν προβλήματα. Οι δύο τελευταίες αλλαγές μας άλλαξαν τα πλάνα που είχαμε ετοιμάσει. Το βασικό μας πλάνο ήταν να προσπαθήσουμε να σκοράρουμε στην αντεπίθεση. Ο Άρης ήταν το φαβορί, είχε μαζί του 20.000 φιλάθλους από τους οποίους δεχθήκαμε πίεση. Δεν θα πάρουν πολλές ομάδες εδώ ισοπαλία, μπορούσαμε κάτι παραπάνω, αλλά είμαι ευχαριστημένος για το αποτέλεσμα».

Για τον επαναληπτικό της Κύπρου είπε: «Εδώ ο Άρης ήταν πιο δυνατός, στη Κύπρο θα είναι επίσης ένα δύσκολο παιχνίδι, πρέπει να σκοράρουμε για να προκριθούμε».

Σάββας Παντελίδης (Άρης): «Νομίζω ότι 5-6 ευκαιρίες που μπορούσαμε να βάλουμε ένα τέρμα δεν τα καταφέραμε. Είχαμε ατυχία. Όλα καλά θα πάνε»