Απέδρασε από την έδρα της Βιτζέλα με ηγέτη και σκόρερ Ντι Μαρία η Μπενφίκα

Κυριακή, 17/9/2023 - 09:12

Χτίζει σερί και απειλεί ξανά την Πόρτο η Μπενφίκα!

Με τον Άνχελ Ντι Μαρία να βρίσκει δίχτυα για 5η φορά σε έξι παιχνίδια τη φετινή σεζόν, η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ πέρασε από την έδρα της Βιτζέλα με σκορ 2-1, μειώνοντας τη διαφορά της από τους «δράκους» στον έναν βαθμό και περιμένει την Ζάλτσμπουργκ στο «Ντα Λουζ» για την πρεμιέρα του Champions League με ψυχολογία στα ύψη.

Γκέλα ολκής για την Μπράγκα η οποία παραδόθηκε στις ορέξεις της Φαρένσε γνωρίζοντας ταπεινωτική ήττα 3-1, με τον Ματέους να κάνει επική γκάφα στο 44'.

Στο ματς της Μπενφίκα λοιπόν οι «αετοί» χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά για να διασπάσουν την άμυνα της Βιτζέλα με τον Μούσα να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ράφα Σίλβα για το 0-1. Στο 27' ο Κιοκτσού με όμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αγγίζοντας το 2-0.

Μετά από δώδεκα λεπτά ο Άνχελ Ντι Μαρία θέλησε να «διδάξει» τον συμπαίκτη του και με ένα αριστουργηματικό φάουλ έκανε το 2-0 φτάνοντας τα πέντε γκολ τη φετινή σεζόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά η Βιτζέλα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 70' όταν ο Όρσνες ανέτρεψε τον Σαμού με τον επιθετικό της Βιτζέλα να ευστοχεί για το τελικό 2-1.