Απέκλεισαν τους Κλίπερς με πρωταγωνιστές Ντόντσιτς και Ίρβινγκ οι Μάβερικς

Σάββατο, 4/5/2024 - 09:00

Ντόντσιτς και Ίρβινγκ οδήγησαν τους Μάβερικς στα ημιτελικά της δυτικής περιφέρειας του NBA, με τους δυο τους να αποτελούν τους μεγάλους πρωταγωνιστές για την ομάδα του Ντάλας στο Game 6 των Playoffs κόντρα στους Κλίπερς!

Με τον Σλοβένο να ολοκληρώνει το ματς με doulbe-double (28 πόντοι, 13 ασίστ, 7 ριμπάουντ) και τον Ίρβινγκ να προσθέτει 30 πόντους (οι 28 από αυτούς στο δεύτερο ημίχρονο), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οι Μάβερικς πανηγύρισαν τη νίκη με 114-101, κάνοντας το 4-2 στη σειρά και κλείνοντας ραντεβού με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, τους οποίος θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας.

Οι νικητές έφτιαξαν διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο, αλλά είδαν τους Κλίπερς, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Λέοναρντ και είχαν για κορυφαίους τους Πάουελ (20π), Τζορτζ (18π. 11 ριμπ) και Ζούμπατς (17π, 11ριμπ), να επιστρέφουν, ισοφαρίζοντας σε 52-52 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, έφτασαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι και το +24 (106-82) στην τέταρτη περίοδο, πριν επικρατήσουν με το τελικό 114-101.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 52-52, 87-72, 114-10

Σε Game 7 που θα διεξαχθεί στο Κλίβελαντ (5/5, 20:00) θα κριθεί η πρόκριση στο ζευγάρι των Μάτζικ και τους Κάβαλιερς, με την ομάδα του Ορλάντο να πανηγυρίζει τη νίκη με 103-96 στην έδρα της, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 3-3!

Έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τους Μπανκέρο (27π, 8 ριμπ, 4 ασίστ), Φραντζ Βάγκνερ (26π) και Σαγκς (22π, 6 ριμπ) και σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, οι Μάτζικ πάτησαν γκάζι στην «τελική ευθεία» και πήραν τελικά τη νίκη, επικρατώντας με επί μέρους σκορ 30-18 στην τέταρτη περίοδο.

Από την άλλη, για τους Κάβαλιερς δεν ήταν αρκετή η τρομερή εμφάνιση του Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 50 πόντους (19/25 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/6 βολές), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-25, 53-49, 73-78, 103-96