Απέκλεισε τις Φιλιππίνες και σφράγισε το εισιτήριό της για τους «16» η Ιταλία

Τρίτη, 29/8/2023 - 17:00

Ξεπέρασε το εμπόδιο των Φιλιππίνων και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του φετινού Μουντομπάσκετ η Ιταλία!

Η ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη με 90-83, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα τους από τη Δομινικανή Δημοκρατία και ανεβαίνοντας στο 2-1, το οποίο είναι αρκετό για να πάρουν τη 2η θέση του ομίλου. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την τρίτη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια και θα αρκεστούν στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Η Ιταλία είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίους τους Φοντέκιο (18π, 6 ριμπάουντ) και Ρίτσι (13π), ενώ για τις Φιλιππίνες δεν ήταν αρκετή η προσπάθεια του Κλάρκσον (23π, 7 ριμπ, 6 ασίστ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα για τις δύο ομάδες, με τις Φιλιππίνες να προηγούνται με 18-15 και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο παραμένοντας στο +3 (23-20). Στη συνέχεια η Ιταλία ανέβασε ρυθμό και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των αντιπάλων της, πήρε τα ηνία (42-32) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 48-39.

Οι Φιλιππίνες μείωσαν σε μονοψήφιο στην τρίτη περίοδο (43-52), αλλά η «σκουάντρα ατζούρα» δεν έχασε την ψυχραιμία της, διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας της και επικρατώντας τελικά με τον τελικό 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-48, 60-73, 83-90