Απίθανη νίκη για Μπαρσελόνα, λυτρώθηκε από τον 17χρονο Γκουιού

Δευτέρα, 23/10/2023 - 00:00

Απίστευτα πράγματα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να βάζει δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, κρατώντας τη στο μηδέν μέχρι το 79ο λεπτό, όταν ο 17χρονος Μαρκ Γκουιού πέρασε ως αλλαγή από τον Τσάβι για να κάνει το ντεμπούτο του με τους «μπλαουγκράνα», σκοράροντας το νικητήριο γκολ (1-0) της αναμέτρησης 34 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Έτσι, η Μπαρσελόνα πανηγύρισε την έβδομη νίκη στη φετινή La Liga, μειώνοντας στον έναν βαθμό τη διαφορά της από Ρεάλ Μαδρίτης και Γρανάδα που βρίσκονται από πάνω της.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, όντας πολύ απειλητικοί μπροστά στην εστία του Τερ Στέγκεν και χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Παρότι η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή, η Μπιλμπάο είχε τις περισσότερες τελικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι βελτιώθηκε, απείλησε με Φέλιξ (58'), Γιαμάλ (64') και Κανσέλο (75'), πριν έρθει ο Γκουιού στο 80' για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του!