«Απόβαση» στη Βουλγαρία για το... διπλό

Τρίτη, 19/7/2022 - 10:20

Στη Βουλγαρία βρίσκεται η αποστολή του ΑΠΟΕΛ, ενόψει του πρώτου αγώνα εναντίον της Μπότεβ Πλόβντιβ (Τετάρτη 20/07, 20:00), στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» λίγο μετά τα μεσάνυχτα έφτασαν στην Σόφια, όπου και θα παραμείνουν για το διήμερο. Εκεί ο Σωφρόνης Αυγουστή θα έχει την ευκαιρία, να προπονήσει για τελευταία φορά την ομάδα του σήμερα (19/07), στο γήπεδο «Vasil Levski», ενώ στις 19:00 θα μιλήσει στην προγραμματική συνέντευξη Τύπου.

Οι Γιώργος Εφραίμ και Μπερτ Έσελινγκ παρέμειναν στην Κύπρο, ενώ Κβιλιτάια (τραυματίας) και Ντιαβαρά επίσης δεν υπολογίζονται, εφόσον δεν δηλώθηκαν στην λίστα της UEFA.

Παραπάνω από 400 φίλαθλοι της ομάδας της Λευκωσίας θα παρευρεθούν στο γήπεδο, με την διάθεση των εισιτηρίων να συνεχίζεται σήμερα και να ολοκληρώνεται αύριο, στο ξενοδοχείο «Astoria».

Η Μπότεβ έχει ήδη παίξει δύο επίσημα ματς στο εγχώριο πρωτάθλημα και μετρά δύο ήττες, πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της φαίνεται να είναι ο Σέκουλιτς, ο οποίος μέσα σε 2 λεπτά σκόραρε δύο γκολ, στην τελευταία ήττα της ομάδας του με 3-2.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ, πηγαίνει στο ματς, μετά την καλή εμφάνιση εναντίον της ΑΕΚ (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) στην μεταξύ τους «πρόβα τζενεράλε», με στόχο να εμφανιστεί ακόμη πιο βελτιωμένος στον πρώτο επίσημο του αγώνα.

Θυμίζουμε ότι το ματς θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα και όχι στην φυσική της Βουλγάρικης ομάδας το «Στάδιο Χρίστο Μπότεβ».