Απόδραση από την Ισπανία με τον Ράσφορντ «εκτελεστή»

Παρασκευή, 5/5/2017 - 00:02

Με συνταγή Μουρίνιο και με ωραίο γκολ του Ράσφορντ η Γιουνάιτεντ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Θέλτα και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Europa League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση, όμως το 11’ η Θέλτα έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ραντόγια έκανε τη σέντρα, ο Βας έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 20’ ο Ράσφορντ δοκίμασε εκτός περιοχής ένα όμορφο σουτ με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Άλβαρες. Στο 22’ το σουτ του Σίστο εκτός περιοχής, δεν ανησύχησε τον Ρόμέρο, ενώ στο 30’ ο κίπερ της Γιουνάιτεντ μπλόκαρε το νέο σουτ του Σίστο και στο 31’ ο Μχιταριάν από τα αριστερά έβγαλε την πάσα, αλλά ο Λίνγκαρντ δεν βρήκε καλά και ο Άλβαρες μπλόκαρε.

Οι «κόκκινοι διάβολοι ανέβηκαν μετά το ημίωρο και στο 35’ ο Πογκμπά έδωσε πανέμορφα κάθετα στον Μχιταριάν, ο Αρμένιος πλάσαρε με τον Άλβαρες να διώχνει με τα πόδια και στο 39’ ο Ράσφορντ άφησε όμορφα στον Λίνγκαρντ αλλά και πάλι ο Άλβαρες έδιωξε το σουτ του Άγγλου.

Στο 52’ η κεφαλιά του Άσπας πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 59’ ο Ρομέρο απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Σίστο και στο 62’ το πλασέ του Ράσφορντ πέρασε μόλις έξω. Και στο 67ο λεπτό, ήρθε το γκολ για τη Γιουνάιτεντ. Σκόρερ ο Ράσφορντ με απίθανη εκτέλεση φάουλ. Στο 75ο λεπτό οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν νέα ευκαιρία με τον Λίνγκαρντ να αστοχεί από καλό σημείο, ενώ στο 83’ ο Φελαϊνί γλίτωσε τη 2η κίτρινη. Στο 86’ η εκτέλεση φάουλ του Πογκμπά πέρασε μόλις έξω.

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Ραντόγια, Μάγιο (90+1’ Μποβέ), Ερνάντεθ, Άσπας, Σίστο, Ρονκάλια, Καμπράλ, Τζόνι, Βας (74’ Χοσαμπέδ), Γκουϊντετί.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Μπεϊγί, Νταρμιάν, Βαλέντσια, Μπλιντ, Πογκμπά, Λίνγκαρντ, Φελαϊνί, Ράσφορντ (80’ Μαρσιάλ), Αντέρ, Μχιταριάν (78’ Γιανγκ, 89’ Σμόλινγκ)

Η ρεβάνς σε μία βδομάδα, στο «Ολντ Τράφορντ».