ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ: Ισόπαλο φιλικό με πολλά γκολ (BINTEO)

Τρίτη, 12/7/2022 - 20:54

Ισοπαλία με... πολλά γκολ, στην «πρόβα τζενεράλε» μεταξύ ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης (12/07), στο ΓΣΠ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το πάνω χέρι και ήταν πιο δημιουργικοί καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να δείξει το πραγματικό της «πρόσωπο» στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε πρώτη τον λογαριασμό των γκολ, με αυτογκόλ του Πίριτς, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες πηγαίνανε «χέρι-χέρι» στο σκορ, 1-1 για τους λαρνακείς στο 66ο λεπτό μετά από σουτ σε δεύτερο χρόνο από τον Άλτμαν, απάντηση του ΑΠΟΕΛ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαρφό και τέλος άμεση ισοφάριση για την ΑΕΚ μετά το δυνατό  σουτ του προωθημένου Μιλίσεβιτς.

Οι προπονητές των δύο ομάδων, είχαν την ευκαιρία να παρατάξουν ενδεκάδες, που ενδεχομένως θα χρησιμοποιήσουν και στα προσεχή ευρωπαϊκά ματς, ενώ μπόρεσαν να δουν και το αγωνιστικό επίπεδο των ομάδων τους.

Θυμίζουμε, ότι ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Μπότεβ στη Βουλγαρία, την Τετάρτη 20 Ιουλίου στις 20:00,  για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League, με τον επαναληπτικό να λαμβάνει χώρα οκτώ μέρες μετά στο ΓΣΠ την ίδια ώρα.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ αγωνίζεται στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League εναντίον της Μίντιλαντ, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στην Γιουτλάνδη την Τρίτη 19 Ιουλίου στις 20:45 και ο επαναληπτικός στην «Αρένα» στις 26 του ίδιου μήνα στις 18:30.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Πρώτο ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε ψηλά την ΑΕΚ και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να κάνει την πρώτη τελική του αγώνα, όταν ο Ντάλσιο ελευθερώθηκε και επιχείρησε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, το οποίο κατέληξε στα χέρια του Πίριτς. Οι λαρνακείς απάντησαν στο 12ο λεπτό με σουτ του Τρισκόφσκι που περάσε εκτός περιοχής.

Οι «γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα της Λάρνακας να μην μπορεί να γίνει δημιουργική, έτσι στο 15ο λεπτό η ομάδα της  Λευκωσίας άνοιξε το σκορ, μετά από μια υπέροχη σέντρα του Σαρφό  που είχε ως αποδέκτη τον Ντάλσιο στην μικρή περιοχή, με τον τελευταίο να σπρώχνει την μπάλα προς τον τέρμα και τον Πίριτς να χρεώνεται αυτογκόλ.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ, προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να γίνει πιο δημιουργική δίχως όμως να απειλεί την εστία του Μπέλετς, ο ΑΠΟΕΛ ήταν πάλι εκείνος που δημιούργησε τεράστια ευκαιρία στο 34ο λεπτό, με την φάση να ξεκινάει μετά το τάκλιν του Κρέσπο που κράτησε την κατοχή της μπάλας, να πασάρει στον Γκιούρτσο και αυτός με την σειρά του στον Γουίλερ στον κενό χώρο, στην συνέχεια ο Κύπριος-Αμερικανός ποδοσφαιριστής σέντραρε στον Μάριο Ηλία, ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξιό οριζόντιο δοκάρι.

Οι «κιτρινοπράσινοι» κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 37ο λεπτό, μετά απο φάουλ που κέρδισαν λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή,  με εκτελεστή τον Γκιούρτσο, ο οποίος δυσκόλεψε τον Μπέλετς,  που εν τέλη κατάφερε να αποκρούσει με τις γροθιές του.

Δεύτερο Ημίχρονο:

Μπήκε δυνατά η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Λέδες, ο Λόπες πλάσαρε σε πρώτο χρόνο, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο, πολλά τρεξίματα, μονομαχίες για την κατοχή της μπάλας και κινήσεις στον κενό χώρο, με τον ΑΠΟΕΛ να δημιουργεί μια ιδανική ευκαιρία για γκολ στο 57ο λεπτό, μετά από μια ωραία κάθετη μπαλιά του Ντάλσιο στον Ηλία, ο τελευταίος πάτησε περιοχή αλλά κλείστηκε και δεν μπόρεσε να πασάρει στον ελεύθερο Θεοδώρου.

Το πολυπόθητο γκολ, βρήκε η ΑΕΚ στο 66ο λεπτό μετά από ένα «σκάψιμο» στον Ολατουντζί ο οποίος πλάσαρε, με τον Μπέλετς να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα του την μπάλα και τον Άλτμαν σε δεύτερο χρόνο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Δεν άργησε να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ, στο 72ο λεπτό μετά από ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Σαρφό, να κάνει το 2-1.

Άμεση ισοφάριση στο 73ο λεπτό, αφού ο προωθημένος Μιλίσεβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σούτ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Οι Ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Mπέλετς, Σούσιτς (46′ Τσεπάκ), Καρώ (76′ Έσελινγκ), Κρέσπο (76′ Τζιαμάς), Γουίλερ (76′ Πολυκάρπου), Νταουσβίλι (76′ Γαβριήλ), Ντάλσιο (76′ Γεωργίου), Σαρφό (65′ Μούγιανιτς), Θεοδώρου (65′ Σατσιάς), Εντονγκαλά (59′ Ντιαβαρά), Ηλία (76′ Βρόντης).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Χριστοφόρου (80′ Μ. Γκονσάλες), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς (80′ Κάσας), Εγγλέζου (46′ Μάμας), Λέντες, Σανχούρχο (80′ Ρόμο), Λόπες (63′ Ολατούντζι), Φαράζ (63′ Γκόμες), Γκιούρσκο (46′ Ροσάλες), Τρισκόφσκι (63′ Άλτμαν).

Το.. τρίτο ημίχρονο-οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ):

«Γίνεται μια πάρα πολύ καλή δουλειά, σίγουρα παιχνίδι με παιχνίδι πρέπει να βελτιωνόμαστε ακόμη περισσότερο. Και σήμερα κάποια πράγματα που θέλουν βελτίωση να τα δουλέψουμε περισσότερο σαν ομάδα. Όταν είναι πλήρης η ομάδα οι επιλογές θα αυξηθούν και η ποιότητα θα είναι πιο μεγάλη. Είδαμε κάποια πράγματα σήμερα που μας χαροποιούν και κάποια που πρέπει να βελτιώσουμε.

Η αμυντική λειτουργία δεν είναι μόνο η άμυνα, ξεκινά από τον σέντερ φορ και καταλήγει στον τερματοφύλακα, αυτό πρέπει να δουλέψουμε και δουλεύουμε σαν ομάδα. Είναι πολύ σημαντικό πως και σήμερα τελειώσαμε το παιχνίδι χωρίς κάποια απώλεια. Όλοι πλην του «Κβίλι» ήταν στην προετοιμασία και δούλεψαν σκληρά. Αυτό μας δίνει δύναμη».

Για τον Κβιλιτάια: «Δεν ξέρουμε πότε ακριβώς θα επιστρέψει, ξεκίνησε ένα ειδικό πρόγραμμα, ελπίζουμε να τον έχουμε το συντομότερο δυνατό».

Για τις επόμενες μεταγραφές: «Υπάρχουν κάποιες θέσεις κλειδιά που θα προσπαθήσουμε να ενισχύσουμε την ομάδα, αυτή τη στιγμή είμαστε με αυτό το σύνολο, θα προσπαθήσουμε να δώσουμε τα πάντα με αυτούς τους παίκτες για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι στις 20 του Ιούλη».

«Να ευχαριστήσουμε και τoν κόσμο μας, που ήρθε και μας στήριξε στο φιλικό».

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ):

«Είμαι αισιόδοξος γιατί μου άρεσε αυτό που είδα. Είμαι ευχαριστημένος. Περιμένουμε κάποιους παίκτες, ο Μπρούνο Γκάμα χρειάζεται ακόμη λίγο χρόνο, ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα ενώ ο Λόπες άρχισε να προπονείται με την ομάδα. Η Μίντιλαντ είναι ένας δυνατός αντίπαλος, αλλά θα είναι μια σπουδαία εμπειρία. Θα είμαστε ανταγωνιστικοί».

Μάριος Ηλία (ΑΠΟΕΛ):

«Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στο ΑΠΟΕΛ. Αυτά τα τέσσερα φιλικά ήταν πολύ καλές προπονήσεις για όλους τους παίκτες. Θα πάμε στη Βουλγαρία για τη νίκη.

Έγινε καλή δουλειά. Λείπουν κάποιοι παίκτες όμως όλοι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας είναι ικανοί. Όπως είπα πριν θα πάμε για τη νίκη στη Βουλγαρία.

Σίγουρα δεν πρέπει να υποτιμάς καμία ομάδα, ούτε να υπερτιμάς. Εμείς θα πάμε σοβαροί για να πάρουμε τη νίκη.

Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος και θέλω να τα δώσω όλα για το ΑΠΟΕΛ και να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει κάθε στόχο που έχει».