Αποκλεισμός για ΑΕΛ, που δικαιούται να φωνάζει

Τετάρτη, 2/8/2017 - 21:05

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι, η ΑΕΛ έχασε με 2-1 από την Αούστρια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την συνέχεια του Europa League (σκορ πρώτου αγώνα 0-0). O Αλνταΐρ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους «κίτρινους», ενώ λάθος δόθηκε το πέναλτι στην Αούστρια που έφερε το 0-1, καθώς η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Παρά το δυνατό ξεκίνημα των Αυστριακών, που κατέγραψαν δύο κόρνερ μόλις στα πρώτα πέντε λεπτά, η ΑΕΛ ισορρόπησε στη συνέχεια και δημιούργησε προϋποθέσεις. Στο 7ο λεπτό ο Σασί είχε την πρώτη φάση, με κεφαλιά από καλή θέση εντός περιοχής, με την μπάλα ωστόσο να περνάει άουτ. Ανησυχία στην εστία της ΑΕΛ στο 10’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βοζίνια, έχοντας περάσει όμως ξυστά από κεφαλιά παικτών της Αούστρια. Ο Σασί είχε και πάλι ευκαιρία γκολ στο 14’, με το πλασέ του εντός περιοχής να περνάει έξω. Η Λεμεσιανή ομάδα συνέχισε να πιέζει, δημιουργώντας κι άλλες ευκαιρίες.

Στο 26’ ωστόσο τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, με τον Αϊρόσα να κάνει κακό μαρκάρισμα στον Πιρές που έφευγε μόνος, με αποτέλεσμα της φάσης την αποβολή του ακραίου μπακ της ΑΕΛ και την υπόδειξη πέναλτι για την Αούστρια. Οι της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν πως η παράβαση έγινε εκτός (το ριπλέι τους δικαιώνει) και προέκυψε ένταση τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, με ρίψη αντικειμένων και ως επακόλουθο το παιχνίδι να διακοπεί για 15 λεπτά. Με την επανέναρξη, στο 42’, ο Χολτσάουζερ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 0-1 για την Αούστρια, την ώρα που ο Χάρης Κυριάκου περνούσε στη θέση του Αρουαμπαρένα, προκειμένου να μην μείνει κενό το δεξί άκρο της άμυνας.

Η ΑΕΛ προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει, έβαλε πίεση ψηλά και δημιούργησε μία-δύο φάσεις, ωστόσο το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ μέρους, η ΑΕΛ έφθασε πολύ κοντά στο να ισοφαρίσει, με τον Μέσκα να μην προλαβαίνει προ κενής εστίας την μπάλα, μετά από πολύ καλή ενέργεια του Σασί.

Ότι δεν κατάφεραν νωρίτερα οι συμπαίκτες του, το πέτυχε ο Αλνταΐρ στο 60’ που είχε περάσει στη θέση του Αρτούρ στην έναρξη του Β’ μέρους, όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και με λανθασμένη απόκρουση του Χάτζικιτς, έκανε το 1-1. Η πίεση από τους Λεμεσιανούς για την ανατροπή συνεχίστηκε, με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 80’ ένα πολύ καλό σουτ του Σοάρες, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χάτζικιτς.

Στο 90’ ωστόσο τα όνειρα της ΑΕΛ για πρόκριση τερματίστηκαν, αφού σε μία κόντρα επίθεση της Αούστρια, ο Πιρές βρέθηκε μόνος με τον Βοζίνια και πλασάροντας σωστά, έκανε το 1-2. Χρόνος για αντίδραση δεν υπήρξε και κάπου εδώ ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό ταξίδι των λεόντων. Αξίζει να σημειωθεί πως τόσο στο δεύτερο γκολ που δέχθηκε η ομάδα τους, αλλά και στο τέλος, οι φίλοι της ΑΕΛ χειροκρότησαν ένθερμα τους ποδοσφαιριστές.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Φιντέλις, Μέσκα (73’ Μπενίτες), Αρτούρ (46’ Αλνταΐρ), Σασί, Αρουαμπαρένα (42’ Χ. Κυριάκου)

Αούστρια Βιέννης (Τ. Φινκ): Χάτζικιτς, Φιλίποβιτς, Ταζουρί (65’ Ντε Πάουλα), Γκρούνβαλντ, Μόνσαϊν (83’ Φρίσενμπίχλερ), Σέρμπεστ, Λάρσεν, Βέστερμαν, Χολτσάουζερ, Μαρτσίνκο, Πιρές

Τι δήλωσε ο Μρούνο Μπαλταζάρ μετά το τέλος του αγώνα:
«Είμαι πολύ λυπημένος απόψε, γιατί νιώθω ότι κάποιος ήρθε στο σπίτι μου, άγγιξε τα πράγματά  μου, έκλεψε την τηλεόρασή μου και σημαντικά πράγματα, κοσμήματα και αντικείμενα της οικογένειάς μου. Στα 180 λεπτά η Αούστρια είχε δύο ευκαιρίες, μία στο δεύτερο ημίχρονο στην Αυστρία και μία με το σκορ στο 2-1. Οι παίκτες μου δεν άξιζαν αυτό που έγινε. Έκαναν φανταστική δουλειά. Είμαι πολύ περήφανος για όλους στην ομάδα που έκαναν προσπάθεια να προχωρήσουμε αυτή τη σεζόν. Σήμερα, ειλικρινά, η καλύτερη ομάδα δεν πέρασε»