Αποκλεισμός-σοκ για την κάτοχο του Copa Libertadores Φλαμένγκο

Παρασκευή, 11/8/2023 - 07:22

Νέος κάτοχος θα προκύψει στο φετινό Copa Libertadores αφού η Φλαμένγκο γνώρισε αποκλεισμό-σοκ από την Ολίμπια Ασουνσιόν, που επικράτησε με 3-1, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου ματς.

Οι Παραγουανοί βρέθηκαν στα σχοινιά στο πρώτο ματς στην Βραζιλία, αφού ηττήθηκαν με 1-0 από την κάτοχο του Copa Libertadores, όμως στη ρεβάνς στην Ασουνσιόν το ματς εξελίχθηκε σε θρίαμβο για την Ολίμπια.

To ματς, ωστόσο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 8ο λεπτό, ο Μπρούνο Ενρίκε άνοιξε το σκορ για την Φλαμένγκο και έδωσε στους Βραζιλιάνους «αέρα» δύο τερμάτων για την πρόκριση.

Η απάντηση των Παραγουανών, όμως ήταν άμεση αφού στο 12ο λεπτό ο Ιβάν Τόρες, ισοφάρισε σε 1-1 και ξεσήκωσε τους οπαδούς της Ολίμπια στην κερκίδα, αναπτερώνοντας και το ηθικό των συμπαικτών του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολίμπια πίεσε ασφυκτικά την Φλαμένγκο και στο 69ο λεπτό, ο Ρίτσαρντ Ορτίς διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, που πλέον είχαν ισοφαρίσει το συνολικό σκορ των δύο αγώνων σε 2-2.

Οι Παραγουανοί, όμως δεν έμειναν εκεί, αφού στο 80ο λεπτό, ο Φακούντο Μπρουέρα με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και χάρισε στην Ολίμπια Ασουνσιόν μια επική πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Libertadores.