Νίκησε ξανά την ΑΕΚ και έμεινε «ζωντανός» για Ευρώπη ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/4/2023 - 20:57

Επιστροφή στις νίκες!

Ο Απόλλωνας επικράτησε ξανά της ΑΕΚ με 1-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play-off του πρώτου γκρουπ, για το πρωτάθλημα Cyta.

Σε ένα ματς με αρκετές ευκαιρίες -ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος- το σύνολο του Μπογκντάν Αντόνε (ο οποίος ήταν τιμωρημένος) ήταν ουσιαστικότερο και με... έμπνευση του Χάμπου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 49ο λεπτό.

Οι Λαρνακείς με την σειρά τους είχαν και αυτοί καλές στιγμές, όμως δεν τις μετέφρασαν σε γκολ, ενώ αφού δέχθηκαν το τέρμα... διαλύθηκαν ψυχολογικά και δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση.

Μετά από αυτό το τρίποντο, η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να παραμείνει «ζωντανή» στο κόλπο για έξοδο στην Ευρώπη και ανέβηκε στους 56 βαθμούς τοποθετούμενη στην 5η θέση.

Από την άλλη η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να περάσει προσωρινά στην κορυφή του πίνακα και παρέμεινε στη 3η θέση με 61 βαθμούς, δίνοντας την ευκαιρία στην Πάφο να την φτάσει.

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Κυριακή (07/05, 19:00) στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η ΑΕΚ υποδέχεται το Σάββατο (06/05, 19:00), στην «αρένα» τον Άρη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με διάθεση να επιτεθούν και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Πρώτη φάση σημείωσε η ΑΕΚ στο 10ο λεπτό, με τον Λέδες να επιχειρεί σουτ στην κίνηση, όμως ήταν αδύναμο και άστοχο. Ο Απόλλωνας απάντησε ένα λεπτό αργότερο, με τον Πίττα να κάνει το συρτό σουτ, έξω από την περιοχή και να υποχρεώνει τον Γιοβάνοβιτς σε απόκρουση.

1

Ο ίδιος ρυθμός διατηρήθηκε και στην συνέχεια, με αμφότερες τις ομάδες να δημιουργούν νέες ευκαιρίες. Στο 17ο λεπτό οι «κυανόλευκοι» απείλησαν, με τον Βα να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Πίττα να στέλνει άουτ την  μπάλα με πλασέ, μέσα από την μικρή περιοχή. Η ομάδα της Λάρνακας δεν άργησε να αντιδράσει και στο 19ο λεπτό έκανε νέα τελική, με τον Λόπες να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν νέα ευκαιρία, με τον Γκιούρτσο να συγκλίνει από τα αριστερά και να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ, αλλά ο πορτιέρο της ομάδας της Λεμεσού ήταν πάλι εκεί για να απομακρύνει.

1

Το ματς παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους «κιτρινοπράσινους» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 34ο λεπτό, με τον Γκαρσία να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Με την σειρά του ο Απόλλωνας σημείωσε τεράστια φάση πέντε λεπτά αργότερα, με τον Πεϊμπέρνς να κάνει το γύρισα στον Βα, ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στον ουρανό  Οι δύο ομάδες δημιούργησαν άλλες δύο στιγμές, στο 41ο λεπτό με το σουτ Τόμοβιτς και στο 43ο λεπτό με το σουτ του Ούαρντα έξω από την περιοχή.

1

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά στην ανάπαυλα και μόλις στο 49ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με τον Χάμπο να κάνει ένα σουτ... κεραυνό από μακρινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πίριτς. Εμφανώς επηρεασμένη από το γκολ, η ομάδα της Λάρνακας δυσκολεύτηκε να γίνει απειλητική, αντιμετωπίζοντας αρκετά μεσοεπιθετικά προβλήματα. Από την άλλη ο Απόλλωνας έδωσε παραπάνω προσοχή στα μετόπισθεν και όντας καλύτερος διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμα του.

1

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, όμως κατάφεραν να επισκεφτούν την περιοχή μόλις μία φορά στο 87ο λεπτό, με τον Τρισκόφσκι να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και να αναγκάζει τον Γιοβάνοβιτς σε δύσκολη απόκρουση.

1

Ο Απόλλωνας ακολουθώντας μια πιο αμυντική φιλοσοφία, επέλεξε να «χτυπήσει» στην κόντρα και κατάφερε να απειλήσει ένα λεπτό αργότερα, με ωραίο πλασέ του Πίττα από το ύψος της περιοχής. Εντέλει δεν σημειώθηκαν άλλες ευκαιρίες με την ομάδα της Λεμεσού να κρατάει το υπέρ της σκορ και να πανηγυρίζει την επιστροφή της στις νίκες.

1

Απόλλωνας (Μάρκο Μπαρούν): Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ, Χάμπος (78′ Μαυρίας), Ντόνιο (65΄ Σαχάρ), Βα, Ουάρντα, Πίττας (89′ Σπόλιαριτς)

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες (85′ Μάμας), Τρισκόφσκι, Φαράζ (64′ Ναούμ), Λόπες (75′ Νίκολιτς), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (85′ Γιάκολις), Πονς, Γκιούρτσο (75′ Γκρόμοφ)

1

Ο απόηχος από το «Άλφαμεγα Stadium»

Μάρκο Μπαρούν (Απόλλωνας): «Σήμερα ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη αν και ίσως δεν παίξαμε το καλύτερο ποδόσφαιρο. Η προσπάθεια ήταν φοβερή, οι ποδοσφαιριστές τα έδωσαν όλα, έδειξαν χαρακτήρα και απάντησαν στην πίεση που δημιουργήθηκε μετά την ήττα από την Πάφο. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να κερδίζεις μια ομάδα σαν την ΑΕΚ, αλλά το κάναμε 3 φορές φέτος. Με αυτούς τους παίκτες και αυτή την προσπάθεια όλα είναι πιθανά. Είμαστε ακόμη στο στόχο μας για έξοδο στην Ευρώπη και το επόμενο παιχνίδι είναι το πιο σημαντικό. Για πολλοστή φορά ένα τεράστιο ευχαριστώ στον κόσμο μας, που κατέκλεισε το γήπεδο και έδωσε ώθηση στη νίκη».

Για το χαρακτήρα της ομάδας: «Δεν είναι εύκολο να κερδίζεις με αυτές τις ομάδες. Χάσαμε δυο ματς εντός έδρας, αλλά δείξαμε αντίδραση παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με τον ΑΠΟΕΛ και άλλη μια σήμερα με την ΑΕΚ».

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Ένα ισορροπημένο ματς, η λεπτομέρεια έκανε τη διαφορά. Είχαμε αρκετές ιδέες αλλά όχι καλές πάσες. Όποιος έβαζε πρώτος γκολ θα είχε πλεονέκτημα. Ποτέ δεν αναφέρομαι στη διαιτησία. Αλλά αυτό έχει να κάνει με το VAR σήμερα. Όχι τον διαιτητή. Το είδα πριν από λίγο, με τον Άνχελ στο πρώτο μέρος είχαμε πέναλτι σε τράβηγμα στην φανέλα. Δεν ξέρω γιατί δεν τον φώναξε να το δει. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Δεν αξίζαμε να χάσουμε. Είναι δύσκολο, το ξέρω, αλλά πρέπει να πάρουμε 4 νίκες στα επόμενα ματς. Μπορώ να πω δικαιολογίες αλλά δεν θα το κάνω. Είναι αρκετοί λόγοι. Σημαντικοί παίκτες δεν είναι στην καλύτερη φόρμα, κάποιες φορές η επιλογή της 11άδας και οι αλλαγές, που φέρω εγώ την ευθύνη. Και κάποιες απουσίες όπως του Άλτμαν. Δώσαμε πολλά ματς στην Ευρώπη, δεν είμαστε μηχανές και παίζει αυτό ρόλο. Αναφέρω αυτό που βλέπουν όλοι. Η ομάδα προσπαθεί αλλά δεν της βγαίνει. Είναι η χειρότερη στιγμή γιατί βρισκόμαστε στους τελευταίους αγώνες και δεν είμαστε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση».

Χάμπος Κυριάκου (Απόλλωνας): «Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη νίκη. Είπαμε από πριν πως τώρα είναι μονόδρομος. Θα βγαίνουμε στο γήπεδο για να τα δίνουμε όλα. Σήμερα προσπαθήσαμε, πήραμε την ουσία και αυτή μετρά στο τέλος. Δεν μετρά ποιος θα βάλει το γκολ. Μετρά το τρίποντο. Βήμα-βήμα, να κερδίζουμε για να πάμε στην Ευρώπη. Σκέφτηκα το παιχνίδι με τη Βασιλεία, είπα θα κάνω το ίδιο και με βοήθησε ο Θεός και πήγε η μπάλα στα δίχτυα».

0

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλαμε. Είναι πιο δύσκολα τα δεδομένα για εμάς αφού δεν πήραμε βαθμό. Το ματς κρίθηκε από ένα πολύ όμορφο γκολ του Χάμπου και το είπα και στον ίδιο. Χάσαμε άλλο ένα παιχνίδι σε αυτό το γήπεδο χωρίς να είμαστε χειρότεροι από τον αντίπαλο. Λεμέ για τους Κύπριους διαιτητές. Ο διαιτητής δεν δικαιολόγησε το γεγονός ότι ήταν ξένος. Ήταν μια αδύνατη διαιτησία. Ο χρόνος καθυστέρησης ήταν λάθος, σφύριξε προτού καν συμπληρωθεί το 90λεπτο, αλλά εμείς πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και ένα ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε για να μας στηρίξει».