Απόλλωνας εναντίον Μπογκατίνοφ, σημειώσατε «άσο» (BINTEO)

Δευτέρα, 27/11/2017 - 20:50

Όσο έκοβε ο Μπογκατίνοφ, καλά (και 0-0) ήταν, όμως ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον εξαιρετικό τερματοφύλακα του Εθνικού με 3-0, και να κάνει το «5 στα 5» στο Τσίρειο για φέτος. Παπουλής, Γιούστε και Ζελάγια τα γκολ για τους γηπεδούχους, που είχαν και χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου.

Πιο δυναμικά μπήκε στο ματς ο Απόλλωνας, με στόχο και να επιβληθεί αλλά και να βρει νωρίς το δρόμο προς τα δίκτυα. Η ομάδα του Εθνικού, πρόσεχε περισσότερα τα μετόπισθεν της και προσπαθούσε στην κόντρα να κάνει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βάλε. Η Λεμεσιανή ομάδα δοκίμασε με τρία σουτ να ανοίξει το σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με καλύτερο σουτ αυτό του Πέδρο στο 7’, όμως δεν τα κατάφερε κυρίως λόγω του Μπογκατίνοφ. Ο Πορτογάλος δοκίμασε εκ νέου στο 26’ με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ είχαν προηγηθεί κάποιες φάσεις, όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού μάζεψε ξανά. Ακολούθησε μία κεφαλιά από πολύ κοντά του Παπουλή, με τον Μπογκατίνοφ να σώζει στη γραμμή. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με τον εξαιρετικό όμως τερματοφύλακα του Εθνικού να μην αφήνει τίποτα να περάσει.

Για να μην επαναλαμβανόμαστε, διαβάστε το εξής στατιστικό: Το ημίχρονο βρήκε τον Μπογκατίνοφ με 10 αποκρούσεις, έναντι καμίας του Βάλε, με σχεδόν όλες να ήταν καίριες για τον κίπερ των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις, ένα χέρι του Αρέστη εντός περιοχής έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να πάρει προβάδισμα από την άσπρη βούλα, όμως ο Άλεξ Ντα Σίλβα αστόχησε και έστειλε τη μπάλα έξω.

Το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να συνεχίζει απ’ εκεί που έμεινε στο πρώτο, με την διαφορά ωστόσο να ήταν στο τελείωμα των πρώτων φάσεων που βρήκε. Στο 54’ ο Παπουλής εκμεταλλεύθηκε τη λάθος απομάκρυνση των αμυντικών του Εθνικού εντός περιοχής, έκανε τη ντρίμπλα και κατάφερε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ από την κλειστή του γωνία και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 62’ ο Ελλαδίτης είδε όμως τον Μπογκατίνοφ να του αρνείται ξανά, σε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής. Στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Εθνικού να κάνει επικίνδυνη επίσκεψη στην εστία του Βάλε, ο Βασιλείου όμως με προβολή εντός περιοχής σταμάτησε τον Γκαβρίλα προτού επιχειρήσει το σουτ. Στο 64΄ήταν η σειρά του Γιούστε να δοκιμάσει απέναντι στο Μπογκατίνοφ, και βγήκε νικητής, αφού το πλασέ του εντός περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ, κατέληξε στα δίκτυα για το 2-0. Ακολούθησε στο 74’ το γκολ του Ζελάγια με κεφαλιά κόντρα στην πρώην του ομάδα, χωρίς όμως να πανηγυρίζει, μετά από εξαιρετική σέντρα του Γιάκολις από δεξιά. Η πίεση του Απόλλωνα δεν… σταμάτησε ποτέ στο Β’ μέρος, με τους «κυανόλευκους» να θέλουν κι άλλα γκολ. Δεν ήρθε ωστόσο, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με 24 τελικές (16 στον στόχο), έναντι καμίας των φιλοξενούμενων.

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Άλεφ Σακέτι, Μαρτίνες (46’ Ζελάγια), Ντα Σίλβα (61’ Γιάκολις), Παπουλής, Σκέμπρι (75’ Πίττας)

Εθνικός Άχνας (Γ. Τσιχράτζε): Μπογκατίνοφ, Χριστόφ, Μούσιτς (72’ Α. Ηλία), Χαραλάμπους, Ενέσκου, Κυπριανού, Σικάρσκι, Μουλαζίμης (63’ Φιλίποβ), Γκαβρίλα (77’ Κ. Ηλία), Αρέστη, Ντόβπνια