Απόλυτα εύστοχη η ΑΕΛ έριξε τεσσάρα με ανατροπή και μένει κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 28/10/2018 - 18:53

Η ΑΕΛ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με γκολ του Ουντότζι παρόλα αυτά με πολύ καλή απόδοση στο δεύτερο μέρος και εκμεταλλευόμενη την κατάρρευση της ΕΝΠ πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη με 4-1. Τα γκολ για την ομάδα του Κέρκεζ πέτυχαν δυο ο Τόρες και από ένα Λαφράνς και Χουράδο.

Α΄ ημίχρονο:

Η ΕΝΠ μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα δείχνοντας από τα πρώτα λεπτά πως δεν θέλει να κλειστεί αλλά να κάνει το παιχνίδι της. Το πρώτο σουτ του αγώνα θα καταγραφεί για τους φιλοξενούμενος στο 13΄ όταν ο Ζάρατε σούταρε με τον Πρόσεκ να αποκρούει. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΕΝΠ θα απειλήσει εκ νέου, αυτή την φορά με τον Ριέρα, ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Πρόσεκ, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η 3η προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους ήταν και η «φαρμακερή» αφού κατάφεραν στο 23ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Ουντόζι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα.

Μετά την επίτευξη του γκολ από της ΕΝΠ σταδιακά η ΑΕΛ επέβαλε τον ρυθμό της χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία των φιλοξενουμένων.

Στο 27΄ θα καταγραφεί η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ, το φαλτσαριστό όμως σουτ του Τόρες από τα αριστερά θα περάσει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 47΄ η ΑΕΛ θα φτάσει μια ανάσα από την ισοφάρισει όταν το πολύ δυνατό σουτ του Αβραάμ θα καταλήξει στο δοκάρι.

Β΄ ημίχρονο:

Η ΑΕΛ με την συμπλήρωση πέντε λεπτών στον αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τόρες. Ο Ισπανός επιθετικός ξέφυγε με ωραία ντρίπλα τον Μαϊσουράτζε, μπήκε στην περιοχή από πλάγια και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Στο 57΄ η ΑΕΛ η οποία ανέβηκε αρκετά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους πλησίασε και σε ένα δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Χουράδο έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 64΄ η ΑΕΛ κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω στον αγώνα και πάλι με τον Τόρες, ο οποίος μέσα από την περιοχή και αφού απελευθερώθηκε από τον Αγγελή με ωραίο σουτ έκανε το 2-1

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Λαφράν μετά από πάσα πάρε-βάλε από τον Ανδρέας Μακρή.

Στο 69΄ οι «γαλαζοκίτρινοι» θα δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ αυτή την φορά με τον Χουράδο, ο οποίος με κεφαλιά «έγραψε» το 4-1.

Στο 73΄ η ΕΝΠ θα χάσει ευκαιρία με τον Ρασμούσεν την κεφαλιά του οποίου απέκρουσε δύσκολα ο Πρότσεκ.

Η ΕΝΠ ουσιαστικά κατέρρευσε μέσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα και η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που βρήκε.

Στο 82΄ η ΕΝΠ θα πλησιάσει πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. O Πίττας μπήκε στη περιοχή και από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ: Πρότσεκ, Α. Τεξέιρα, Γκαστανάγια, Λεάντρο, Αβραάμ (58΄Μακρής) Άλεξ (72΄Ρομάν) Λαφράνς, Τόρες, Χουράδο (76΄Μυτίδης) Γουήλερ, Ν. Τεξέιρα

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (51΄Πίττας) Ζάρατε (74΄Ομάρ) Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αγγελή, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Μαϊσουράτζε