Κυριάρχησε και... μένει κορυφή ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 3/10/2020 - 20:20

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε ο Απόλλωνα κόντρα στον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με τον Ντιγκινί στο 23ο λεπτό ενώ ο Εθνικός ισοφάρισε προσωρινά με τον Ντολεζάλ στο 29ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ για τους Λεμεσιανούς ο Μπένσοπ στο 40ο λεπτό.

Οι Λεμεσιανοί καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν καλύτεροι και δικαίως πήραν το τρίποντο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι αν και παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο παρά την ήττα.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνα έμεινε στην κορυφή αφού έφτασε τους 13 βαθμούς. Η προσφυγική ομάδα με τη σειρά της έμεινε στους 4 βαθμούς. Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος ο Απόλλωνας θα πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει στο Μακάρειο τον Ολυμπιακό ενώ η ομάδα της Άχνας θα φιλοξενήσει στο Δασάκι την Ομόνοια.

Στο έβδομο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόνρερ, ο Ρομπέρζ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αγκίρε έπιασε το δυνατό σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε τη μπάλα με τις γροθιές.

Ο Απόλλωνας στο 14ο λεπτό απείλησε ξανά τους φιλοξενούμενους όμως το σουτ του Μπένσοπ ήταν άστοχο και έφυγε ψηλά έξω.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ματέι στο 18ο λεπτό, απέκρουσε στην γραμμή αμυντικός των φιλοξενουμένων. Δύο λεπτά αργότερα ο Πίττας μετά από κόρνερ έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε τη μπάλα.

Το γκολ για τον Απόλλωνα ήρθε στο 23ο λεπτό. Συνδυάστηκαν εξαιρετικά οι παίκτες των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί ο οποίος με πολύ όμορφο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 1-0.

Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ζακμπά έφυγε μόνος, έβγαλε την σέντρα στον ανενόχλητο Ντολεζάλ ο οποίος με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Κεφαλιά του Γιαννιώτα στο 35ο λεπτό, ο Μπένσοπ μπήκε στην πορεία της μπάλας όμως δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Συρτή σέντρα από τον Πίττα, πλασέ από τον Μπένσοπ και 2-1 για τους Λεμεσιανούς.

Στο 52ο λεπτό, πλασέ από τον Ζακμπά από πλάγια θέση εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Ακριβώς δέκα λεπτά αργότερα, τετ-α-τετ ο Ντολεζάλ με τον Δημητρίου όμως ο τερματοφύλακας των Λεμεσιανών έδιωξε τον κίνδυνο.

Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα ήρθε στο 71ο λεπτό όταν ο Μπένσοπ από κοντά έκανε την προβολή όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Στο 83ο λεπτό ο Μπένσοπ έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και ανάγκασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να διώξει τον κίνδυνο με τις γροθιές.

Σουτ... βολίδα από τον Παπαγεωργιού στο 89ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Δημητρίου.

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πίττας, Ρομπέρζ, Χάμπος (Σάλαϊ 73') Αγκίρε, Μάρκοβιτς, Σακέττι, Γιαννιώτας (Γκακπέ 60'), Ματέι (Λάρσον 56'), Ντιγκινί, Μπένσοπ

Εθνικός Άχνας: Καβαλέουσκι, Περατικός, Κ. Ηλία, Παπαγεωργίου, Χαραλάμπους, Ντολεζάλ, Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κκολός (Κονέ 69'), Μωυσέως, Σάβιτς

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε πως θα έκλειναν τους χώρους, δούλεψαν την άμυνα τους. Αυτό που κρατάμε είναι πως πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη τους. Βρισκόμαστε στην πρώτη θέση με ένα παιχνίδι λιγότερο, και αυτό το κρατάμε. Τα υπόλοιπα θα τα διορθώσουμε στο Κολόσσι. Θα γεμίσει η ομάδα και με την επανέναρξη θα είμαστε καλύτεροι».

Δημήτρης Δημητρίου (Απόλλωνας): «Είναι λογικό να μας επηρεάσει ο αποκλεισμός από την Ευρώπη. Κερδίσαμε, είναι μεγάλος ο δρόμος. Οι τρεις βαθμοί είναι το πιο σημαντικό και αυτό κάναμε σήμερα. Όσον αφορά στην απόδοση μου, προσπαθώ να βοηθώ και εγώ την ομάδα όπως όλοι οι συμπαίκτες μου. Κάνουμε το καλύτερο. Οι καλές εμφανίσεις θα έρθουν μαζί με τις νίκες».

Μαρκόφσκι (Εθνικός Άχνας): «Είμαστε πάρα πάρα πολύ περήφανοι για την παρουσία της ομάδας μας. Όλοι ξέρετε πόσο δύσκολη περίοδος είναι για εμάς. Οι παίκτες που επιλέξαμε να παίξουν έδειξαν χαρακτήρα και αυτοπεποίθηση και ότι είναι το μέλλον του κυπριακού ποδοσφαίρου. Χάσαμε με 2-1 αλλά κερδίσαμε 4-5 παίκτες. Ο Απόλλωνας μπορεί να είναι και η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος φέτος αλλά είχαμε ευκαιρίες και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο».