Απουσίασε μόνο το γκολ και πλέον... συγκάτοικοι στην κορυφή (BINTEO)

Κυριακή, 20/10/2019 - 19:57

Ανόρθωση και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι δυο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχουν ένα γκολ παρόλα αυτά λίγο η αστοχία, λίγο οι αποκρούσεις των δυο τερματοφυλάκων κράτησαν το παιχνίδι στο 0-0.

Η Ανόρθωση είχε περισσότερες ευκαιρίες παρόλα αυτά δεν κατάφερε να βάλει ένα γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα στο 11΄ για τον Ανόρθωση, ο Σαντίκ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Φαμπιάνο να διώχνει σε κόρνερ.

Σταδιακά η Ομόνοια κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα στο 16΄ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σελίν στον Τιάγκο πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα οι «πράσινοι» έχασε την πρώτη της ευκαιρία. Ο Τιάγκο γύρισε μέσα στην περιοχή πρόλαβαν οι αμυντικοί πριν ο Ντάρμπισαϊαρ στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 27΄ η Ανόρθωση η Ανόρθωση έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ράγιος. Ο Γκαλίτσιος σέντραρε ο Ράγιος έπιασε το δεξί στου από καλή θέλει όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Δυο λεπτά αργότερα η «Κυρία» θα χάσει ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία. Ο Μαργκάσα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, μονοκόμματο σουτ του Καλτσά η μπάλα κόντραρε στον Λέζιακς και έφυγε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σίλντενφελντ πήρε την κεφαλιά όμως ο Τιάγκο έσωσε στην γραμμή.

ΟΙ «πράσινοι» θα χάσουν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο 37΄. Μποτεάκ και Εζρά συνεργάστηκαν άψογα, ο Τιάγκο έκανε το σουτ έδιωξε με δυσκολία ο Τιάγκο.

5

Β΄ ημίχρονο:

Η Ανόρθωση μπήκε με… ευκαιρία στο δεύτερο μέρος μόλις στο 46΄. Ο Γκαλίτσιος βρήκε τον Καλτσά έξω από την περιοχή, ο Ελλαδίτης πήρε το σουτ η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 56΄ και πάλι η «Κυρία» θα απειλήσει. Ο Γκαλίτσιος έκανε την σέντρα ο Μανθάτης όμως από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα έξω.

Σταδιακά έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα με το δυνατό παιχνίδι να κυριαρχεί.

Στο 71΄ η Ομόνοια θα απειλήσει για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τιάγκο θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε πλάγιο. Ένα λεπτό αργότερα ο Τιάγκο βρήκε τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή που έκανε την προβολή όμως δεν κατάφερε να δώσει πορεία στην μπάλα προς τα δίχτυα.

Στο 80΄ η Ανόρθωση απείλησε με κεφαλιά του Ντούρις, ο Τιάγκο απέκρουσε σε πάνω στην γραμμή.

Η Ανόρθωση πλησίασε στο γκολ στα τελευταία λεπτά, όμως τόσο ο Ντούρις αλλά και ο Κατσιαράβα δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κ.Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Μανθάτης (87' Κατσιαράβα), Καλτσάς (73' Κοφί), Σαντίκ (57' Ντούρις)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Κατελάρης, Γκόμεθ, Μποτεάκ (82' Τζιωνής), Εζρά (82' Χούμποτσαν), Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ (92' Χριστοφή)