Άψογη εμφάνιση και ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/7/2017 - 20:40

Ισχυρό προβάδισμα για την ΑΕΚ ώστε να περάσει στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα μας με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε της Διναμό Μίνσκ στην Αρένα με 2-0.

Τα γκολ για τους Λαρνακείς πέτυχαν ο Τέτε στο 41΄ και ο Χέφελ στο 70.

Α΄ Ημίχρονο:

Οι Λαρνακείς μπήκαν αρκετά καλά στον αγώνα χάνοντας πολύ καλή ευκαιρία με τον Φλοριάν στο 3΄.

Σταδιακά οι Λευκορώσοι ισορρόπησαν τον αγώνα ρίχνοντας αρκετά τον ρυθμό.

Μάλιστα στο 36΄ έχασαν και πολύ καλή ευκαιρία με τον  Γκάλοβιτς του οποίου η κεφαλιά πέρασε άουτ.

Στο 41΄ ήρθε στο γκολ της ΑΕΚ μετά από όμορφη συνεργασία των Λαρένα και Χέφελς η μπάλα έφτασε στον Τέτε και με πλασέ ο τελευταίος άνοιξε το σκορ.

Β΄ Ημίχρονο:

Με το υπέρ της 1-0 μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και θέλησε μέσω παιχνιδιού κατοχής να ελέγξει το παιχνίδι και να προσπαθήσει με ψυχραιμία και χωρίς να βιάζεται να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 65 με τον Χέφελ. Συγκεκριμένα μετά από ωραία συνεργασία των Φλοριάν-Τρισκόφσκι και Χέφελ ο τελευταίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα μετά από καλό σουτ του Χέφελ  η μπάλα ξέφυγε από τον Κλίμοβιτς και κατέληξε στα δίκτυα της Μινσκ.

Μετά το 2-0 η ομάδα της Λάρνακας δεν κινδύνευσε καθόλου ενώ κράτησε άνετα το 2-0 παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

AΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Τέτε (78' Ακοράν), Τρισκόφσκι, Χέφελ (74' Τομάς), Λαμπάν, Φλοριάν (91' Μυτίδης)

DINAMO MINSK:  Κλίμοβιτς, Κουζμένοκ, Γκάλοβιτς, Όστρουκ, Σαρόκα, Νόγιοκ, Σατσίβκο, Μπεγκούνοβ (46'  Κάρποβιτς), Κατσίνσκι (68' Κλιόμπας), Λέκοβιτς, Λούκιτς (73' Νίκολιτς).