Αγχώθηκε μα κέρδισε τη Δόξα ο Άρης και… έφυγε για ρεβάνς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 28/8/2023 - 21:59
ΑΡΗΣ

Αγχωτική νίκη με 2-1 πήρε ο Άρης επί της Δόξας στο «Άλφαμεγα Stadium», για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Σακκά παραμένει χωρίς βαθμούς αφού γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα στο νέο πρωτάθλημα, ενώ η αντίστοιχη του Σπιλέφσκι έκανε το δύο στα δύο και έχει έξι βαθμούς. Υπενθυμίζουμε πως ο Άρης θα δώσει τη ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας την ερχόμενη Πέμπτη στη Λεμεσό, όπου θέλει να κάνει την ανατροπή μετά το 1-2 του πρώτου αγώνα.

Οι «πράσινοι» της Κατωκοπιάς έμειναν με 10 από το 4ο λεπτό της αναμέτρησης λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Τρούγιτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι… χαράμισαν το πρώτο μέρος αφού δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα, παρά τις καλές στιγμές με τους Στεπίνσκι, Σπόλιαριτς και Μπαμπίκα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σουμάνσκι άνοιξε το σκορ (65’), ωστόσο η Δόξα απάντησε νωρίς (77’) με… αυτογκόλ του Μπρόρσον. Ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς ως τελευταίος παίκτης, ανέκοψε επιθετική ενέργεια των φιλοξενουμένων.

Υπενθυμίζουμε πως τόσο ο Τρούγιτς όσο και ο Μπρόρσον χάνουν τα δύο επόμενα παιχνίδι της ομάδας του λόγω της απευθείας κόκκινης που αντίκρισαν. Η Δόξα παίζει με ΑΕΚ και ΑΕΖ, ενώ ο Άρης με ΑΕΖ και Πάφο.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Σανέ, Μούσουντα (69' Καζού), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Στρούσκι, Μπράουν, Σπόλιαριτς (75' Γκομίς), Μοντνόρ (46' Σουμάνσκι), Μπαμπίκα (46' Μαγιαμπέλα), Στεπίσκι (70' Μπένγκτσον.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφκσι, Κυριάκου (68' Σετσέροβιτς), Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι (87' Πούριτς), Μουχάμεντ, Ναμπί,  Ασάντε (56' Γκλεόφιλο).

Το παιχνίδι

Δύσκολα τα δεδομένα για τη Δόξα με το... καλημέρα. Αποβλήθηκε ο Τρούγιτς λόγω επικίνδυνου μαρκαρίσματος στον Σανέ. Μετά από έλεγχο στο VAR, ο Αργυρού έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά το πέρας του πρώτου 20λεπτου, ο Άρης ήταν επικίνδυνος σε τρεις φάσεις με τους Σπόλιαριτς, Μπαμπίκα και Στεπίνσκι να μην βρίσκουν στόχο λόγω αστοχίας και Σισκόφσκι.

Παρά το γεγονός πως η Δόξα αγωνίζεται με 10 παίκτες, κρατά το μηδέν και προσπαθεί με αντεπιθέσεις να φτάσει την εστία του Βανά Άλβες. Από την άλλη, ο Άρης σημειώνει καλές προϋποθέσεις, όμως δεν έχει φτάσει στο γκολ.

Στο 40ο λεπτό, δύο διαδοχικά σουτ, βρήκαν σε ετοιμότητα τον Άλβες που έδιωξε δύσκολα. Πρώτες... επισκέψεις της Δόξας στην αντίπαλη περιοχή.

Συνεχίζει να έχει την κατοχή και τον έλεγχο ο Άρης (55') ωστόσο δυσκολεύεται να σκοράρει.

Τεράστια φάση στο 56' με σουτ του Στεπίνσκι που έδιωξε δύσκολα ο Σισκόφσκι.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σουμάνσκι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων που δεν έδιωξαν και με σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, άνοιξε το σκορ για τον Άρη.

Σχεδόν άμεσα απάντησε η Δόξα στο γκολ που δέχθηκε, καθώς στο 65' έκανε το 1-1. Ο Αντωνιάδης σέντραρε, ο Βανά Άλβες και ο Μπρόρσον μπερδεύτηκαν, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Απευθείας κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο Μπρόρσον στο 77' καθώς ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Γκλεόφιλο που θέλησε να φύγει στην αντεπίθεση. Με 10 παίκτες και ο Άρης.

Μπαίνει ξανά μπροστά στο σκορ ο Άρης μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκομίς. Προηγήθηκε χέρι του Αντωνιάδη εντός περιοχής, ο Αργυρού έδειξε την άσπρη βούλα και το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του. 2-1 για τον Άρη.

Δοκάρι για τον Άρη στο 90' μετά από δυνατό σουτ του Μαγιαμπέλα, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Η καρδιά μου χτυπά δυνατά ακόμη, περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Έγινε πιο δύσκολο με την κόκκινη κάρτα, αμύνθηκαν περισσότερο. Προτιμούσαμε το 11 εναντίον 11. Είμαι ικανοποιημένος με την πίεση και της ευκαιρίες, αλλά αν δεν σκοτώσεις το παιχνίδι, στο τέλος πάει έτσι… Είμαι ικανοποιημένος με το τρίποντο, είμαι χαρούμενος με το ντεμπούτο του Σουμάνσκι. Συνεχίζουμε για το παιχνίδι της Πέμπτης, είναι από τα πιο σημαντικά παιχνίδια. Ελπίζω ο Θεός να είναι με το μέρος μας. Καλή συνέχεια στη Δόξα.

Είναι το πιο δύσκολο, να σπάσεις την μαζική άμυνα. Να αμύνεσαι μαζικά είναι το πιο εύκολο. Δεν είναι μόνο για εμάς τόσο δύσκολο. Έχουμε 256 τρόπους να το αντιμετωπίσουμε και πρέπει οι παίκτες να το εφαρμόσουν. Δεν τους χειρίζομαι με τηλεχειριστήριο. Πρέπει να βρίσκουμε λύσεις. Δικαιούνται να παίζουν έτσι και δουλειά μας εμάς είναι να ανοίξουμε την άμυνα.

Στο ποδόσφαιρο δεν μπορείς να προετοιμάσεις κάτι και να είσαι σίγουρος. Στο τέλος χρειάζεσαι και τύχη, χωρίς νίκη δεν μπορείς να κερδίσεις. Αλλά για να έχεις τύχη πρέπει να προσπαθήσεις όσο μπορείς. Κάποιες φορές χάνεις όπως με την Ράκοφ ή την Σλόβαν αλλά πρέπει να μείνεις όρθιος.

Δεν θέλαμε να αναβληθεί το παιχνίδι γιατί πάντα το πρόγραμμα είναι γεμάτο γι’ αυτό αποφασίσαμε να παίξουμε. Οι παίκτες της Πρέμιερ Λιγκ παίζουν έτσι ολόχρονα και αν οι δικοί μας θέλουν μια μέρα να πάνε εκεί, πρέπει να συνηθίσουν».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Να αρχίσω με ερώτηση. Ήταν πέναλτι κύριοι; Το είδατε, έχετε πιο ξεκάθαρη άποψη. Συγχαρητήρια στον Άρη. Προς σεβασμό στους παίκτες μου, δεν θα πω τίποτα άλλο. Προχωράμε και πάμε παρακάτω».