«Λύγισε» την Πάφο και έκανε βήμα... τίτλου ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/5/2023 - 20:56

Γουστ-Άρη κορυφή!

Η «Ελαφριά ταξιαρχία» επικράτησε με 2-1 της Πάφου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play-off του πρώτου γκρουπ, για το πρωτάθλημα Cyta και ανέβασε την διαφορά από τον ΑΠΟΕΛ στο +3.

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με πολύ δράση και ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκομίς στο 61ο λεπτό, όμως το σύνολο του Σαλγκάδο είχε άμεση αντίδραση και ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα με τον Ζάιρο.

Το ματς έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, όμως την λύση για την ομάδα της Λεμεσού έδωσε ο Κακόριν ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 84ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση και ανέβηκαν στους 67 βαθμούς και οι «γαλάζιοι» στην 4η θέση με 58 βαθμούς, χάνοντας έτσι αρκετό... έδαφος για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στην επόμενη (7η) αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται το Σάββατο (06/05, 19:00), στην «Αρένα» από την ΑΕΚ και η Πάφος υποδέχεται την ίδια μέρα (19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον ΑΠΟΕΛ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Άρη να έχει την κατοχή και να πιέζει ψηλά την Πάφο, με αποτέλεσμα να σημειώσει την πρώτη τελική στο 8ο λεπτό, με τον Γιαγκό να ανεβαίνει και να περνάει δύο αντιπάλους του, να κάνει το διαγώνιο σουτ από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Ίβουσιτς σε απόκρουση. Οι «γαλάζιοι» δεν είχαν την δυνατότητα να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έτσι επικεντρώθηκαν στα μετόπισθεν και επέλεξαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Γεγονός το οποίο κατάφεραν στο 16ο λεπτό, με τον Ικόκο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Βανά να του λέει «όχι».

1

Μετά το 20ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα δεν κατάφεραν να επισκεφτούν την αντίπαλη περιοχή. Οι Παφίτες συνέχισαν να αμύνονται σωστά και να κλείνουν τους χώρους, καταφέρνοντας να βγουν ξανά στην αντεπίθεση και να χάσουν τεράστια ευκαιρία στο 29ο λεπτό. Ο Ικόκο βγήκε στην κόντρα και έδωσε στον Βαλακάρι, ο οποίος έκανε το σουτ, μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.

1

Στην συνέχεια, το σύνολο του Σαλγκάδο πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και αναγκάσε τον Άρη να οπισθοχωρήσει και να απειληθεί ξανά στο 32ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να εκτελεί συρτό φάουλ και την μπάλα να φτάνει στον Κβίντα, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Βάνα να ακουμπάει λίγο την μπάλα και να την στέλνει στο δοκάρι και έπειτα σε κόρνερ. Εντέλει οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει 0-0.

1

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον Άρη να ανοίγει το σκορ στο 61ο λεπτό, με τον Γκομίς να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ίβουσιτς. Η Πάφος δεν πτοήθηκε από το γκολ και αντέδρασε αμέσως ισοφαρίζοντας οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Κβίντα να κάνει καταπλκτική κάθετη πάσα στον Ζάιρο, ο οποίος αφού πέρασε δύο αντιπάλους και τον τερματοφύλακα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

1

Οι «γαλάζιοι» ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή, όμως οι γηπεδούχοι τους... έκοψαν τα φτερά στο 84ο λεπτό, με τον Στρούτσκι να κάνει την κάθετη μπαλιά με αποδέκτη τον Κακόριν, ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ίβουσιτς. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι παφίτες προσπάθησαν να βρουν το τέρμα, όμως η «Ελαφριά ταξιαρχία» διαχειρίστηκε καλά το υπέρ της αποτέλεσμα και πανηγύρισε τη νίκη.

1

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μπρόρσον, Γιαγκό, Πηλέας (46′ Καζού), Ζόκε, Μπράουν (75′ Σπόλιαριτς),  Μπένκτσον (46′ Μαγιαμπέλα), Μπαμπίκα, Γκομίς (71′ Στρούσκι), Κακόριν.

Πάφος (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Μπάιριτς, Παλάσιος, Κβίντα, Ικόκο, Ζουνίνιο, Χότσκο, Πελάτζιο (74′ Ντράγκομιρ), Βαλακάρι (87′ Ναμ), Τάνκοβιτς (55′ Αμπντουραχίμι), Ζάιρο.

1

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Είμαι χαρούμενος που γνώρισα τον Μίτσελ Σαλγκάδο. Είμαι οπαδός του, τον έβλεπα όταν έπαιζε με τους “Γκαλάκτικος”. Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι ο προπονητής του Άρη. Σήμερα δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι. Είμαι πολύ χαρούμενος για την νίκη. Αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα. Είχα πει στους παίκτες μου στο ημίχρονο ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Η νοοτροπία που έχουν είναι φανταστική. Δεν αγοράζετε και δεν διδάσκεται αυτό. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Δεν θέλω να μιλήσω για την διαιτησία. Αν το κάνω θα πω ότι δεν δόθηκε κόκκινη στο μαρκάρισμα στον Μπαμπίκα και κάποιες κίτρινες. Στόχος μας είναι η Ευρώπη. Αν κάνουμε κάτι περισσότερο θα είμαστε πολύ χαρούμενοι. Βλέπουμε την ΑΕΚ, θέλουμε να κερδίσουμε».

Για το ποιους θα ήθελα να ευχαριστήσει: «Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια μου. Ευχαριστώ τους προέδρους των ομάδων που συνεργάστηκε. Νιώθω εμπιστοσύνη από τον ιδιοκτήτη του Άρη. Με στηρίζει. Ευχαριστώ όλους όσους εργάζονται στον Άρη. Κάποτε είναι δύσκολο να δουλεύεις μαζί μου γιατί είμαι αρκετά απαιτητικός».

Μίτσελ Σαλγκάδο (Πάφος): «Παίζαμε μια πολύ καλή ομάδα όμως είμαι ευχαριστημένος με τους παίκτες μου, πολύ ικανοποιημένος. Είχαμε την κατοχή και την οργάνωση. Για τα γκολ πρέπει να δούμε με τους διαιτητές... ο διαιτητής ήταν καταλυτικός για το αποτέλεσμα.

Πριν λίγες βδομάδες ήμασταν εκτός μάχης του τίτλου και τώρα με ρωτάτε αν μπορούμε να το κατακτήσουμε άρα είναι καλό αυτό για εμάς.

Δεν αξίζαμε αυτό που μας έκανε ο διαιτητής. Στο πρώτο γκολ εκτέλεσαν φάουλ πολύ πιο μπροστά από το σημείο που έγινε, στο δεύτερο υπήρξε ξεκάθαρο φάουλ στον Χότσκο.

Είπα στους παίκτες μου ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι να κλαίμε και να βρίσκουμε δικαιολογίες, πρέπει να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί, αν θες πρωτάθλημα πρέπει να τα νικάς και αυτά. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη. Θα παλέψουμε μέχρι τέλους, έχουμε τέσσερα παιχνίδια, τα τρία στην έδρα μας.

Συγχαρητήρια στον Άρη, αν και είμαι λίγο αναστατωμένος με τις αποφάσεις του διαιτητή. Θα παλέψουμε για την Ευρώπη. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση των παικτών και τον εαυτό μου. Είναι δύσκολο πρωτάθλημα, πολύ ανταγωνιστικό. Είδα το επίπεδο να ανεβαίνει συνεχώς.

Δεν θεωρώ ότι δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Υπάρχουν στιγμές όπως στο ματς με την Ομόνοια όπου θα πάει κάτι λάθος, ένα γκολ που θα μπορούσε να πάει στην κερκίδα μπήκε στο τέρμα. Ο Άρης σήμερα, για μένα, η καλύτερη ομάδα στις αντεπιθέσεις, είναι πολύ δύσκολο να τον σταματήσεις αμυντικά και το κάναμε. Όταν αναλύσεις όλα τα παιχνίδια του, δημιουργούν πολλές ευκαιρίες κι εμείς τους σταματήσαμε.

Οι οπαδοί είναι όπως τους παίκτες μου. Είναι εκπληκτικοί. Είναι τρελοί στην υποστήριξή τους. Το μήνυμά μου προς αυτούς είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ. Νομίζω απολαμβάνουν το πώς παίζουμε αλλά όταν δεν παίρνουμε αποτέλεσμα είναι απογοητευμένοι. Ελπίζω να κρατήσουν την πίστη τους σε εμάς. Είναι σημαντικό να είμαστε δυνατοί στην έδρα μας και για αυτό χρειαζόμαστε τους οπαδούς μας».