Αρνητικά ρεκόρ 30ετίας για τον Ολυμπιακό

Πέμπτη, 22/12/2022 - 09:23

Συνεχίζει να σπάει κάθε ρεκόρ ο φετινός Ολυμπιακός, που ισοφάρισε αρνητικές επιδόσεις τριών δεκαετιών στα Γιάννενα. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν 2-0 του ΠΑΣ με τα τέρματα του Φορτούνη, έφυγαν μόλις με το βαθμό από τους «Ζωσιμάδες», αφού δέχτηκαν την ισοφάριση μέσα σε 12 λεπτά στην επανάληψη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πλέον τους 16 χαμένους βαθμούς σε 14 αγωνιστικές, κάτι που συνέβη τελευταία φορά τη σεζόν 1994-95, πριν από 28 χρόνια. Τότε είχε ρεκόρ 7-3-4 και βρισκόταν ξανά στο -12 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό μετά τα πρώτα 14 παιχνίδια του.

Επιπλέον, η τελευταία φορά που σε επαρχιακή έδρα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 2-0 και δεν κέρδισε, ήταν πριν από 32 χρόνια, στις 30/9/90, όταν προηγήθηκε 2-0 του Πανσερραϊκού με τα γκολ των Μαυρομάτη και Σάβιτσεφ, αλλά ισοφαρίστηκε στην επανάληψη από τους Χάβο και Πετρούνοφ.

*πηγή φωτογραφίας: Olympiacos FC